Dostali jsme několik dotazů ohledně zkoušek k získání ocenění "Pes dobrý spoluobčan". Tak snad toto dovysvětlení případným zájemcům pomůže.
Nejprve dvě důležité věty z příruček:
_Cílem programu je podporovat u vlastníků psů zodpovědnost, následně posílit vztahy mezi člověkem a psem a upozornit společnost na výhody spojené s vlastnictvím psa._
_Zkouška není závodem nebo soutěží. Zkoušející musí být přesvědčen, že pes je tohoto ocenění hoden. Zkoušející by měl také mít také na paměti, že tento systém musí produkovat šťastné a spokojené psy, kteří jsou dobře vychovaní a jsou pod kontrolou pánů, kteří plně pochopili odpovědnost vůči svému psovi._
A to je vlastně odpovědí na téměř všechny otázky, které jsme zatím dostali. Já jsem někomu dával takový příklad: Dostanete za úkol vyčistit boty. Nám je jedno, jestli na ně plivnete a vyleštíte je kusem staré košile,
nebo použijete ten nejlepší krém na boty a úhledný flanelový hadřík. Důležité je, aby byly boty čisté. V našem případě si představte jednotlivé úkoly jako každodenní situace v životě. To znamená, že pokud normálně přivoláváte psa povelem "pocem!" a on poslechne, je to správně. Neděláte zkoušku z obedience. Nikdo vás nebude nutit přivolávat psa striktně povelem "k noze!".
Zkoušející zhodnotí jestli pes úkol splnil a zohlední také svůj pocit, jestli to má pes natrénováno "jen pro tuto zkoušku", nebi je mu ten povel "vlastní", má ho zažitý.
FAQ:
*Předpokládám, že pamlsky se používat nesmí a pes má dané situace považovat za samozřejmost*
Pokud je předmětem úkolu situace ve které normálně psa odměňujete, tak se chovejte "normálně" a psa odměňte. Samozřejmě že vám zkoušející neuvěří, když během zkoušek spotřebujete kilo pamlsků, že to tak děláte v každodenním životě. Čím méně, tím lépe. Ale vyložený zákaz zde neplatí.
*Co pes má dělat na povel a co automaticky sám od sebe? Např. zastavení na kraji chodníku, u člověka se kterým mluvím ...*
Pokud má pes někde zastavit, je nám jedno, jestli mu musíte dát pokyn, nebo rozpozná situaci sám. Důležité je, aby zastavil a čekal. Chybou bude to, že ho budete například u kraje chodníku držet vlastně vy, na napnutém vodítku. Musí být jasné, že zastavil a čeká na další pokyn.
*Jak se bude posuzovat opakování povelů? Nebo si se psem můžu "povídat" bez omezení a jde prostě o to, aby to udělal (nechoval se rozjíveně apod)?*
Klidně si s ním povídejte, nebo mu dávejte povely posunkovou řečí. Ale pokud máte zastavit na kraji chodníku, určitě nebude správné, když to budete psovi čtvrt hodiny vysvětlovat. Zkrátka jak v životě.
*Musím dodržovat napsané povely? (Např můžu místo "zůstaň" říct "čekej"?)*
Povely jsou vaše a vašeho psa. Nezáleží na to jaká slova či jazyk použijete.
*Při chůzi na vodítku musí být vodítko celou dobu prověšené, nebo jde o to, aby pes pána silou netahal a občas se napnout může?*
Pokud vás pes vláčí na vodítku nebo za něj často tahá, je to jak pro vás tak i pro psa jistě nepříjemné. Takže špatně. Ve většině úkolů jde o to, aby byl pes prokazatelně na vodítku ovladatelný. Od toho to vodítko je. Normálně by mělo být prověšené a v případě "nouze" jeho pomocí psa umírníte.
*Vadí, když pes půjde u nohy?*
Ne nevadí. I když pro většinu psů to úplně normální není. Žádné body se zde neudělují, takže jich ani nemůžete víc získat. Není to zkouška z obedience.
*Má jít pes slušně sám, nebo se můžou/mají používat povely?*
Klidně používejte povely. Ale tentokrát zase něco pro vystavovatele. Nejste ve výstavním kruhu, představte si, že jste na procházce v parku ... tam asi těžko budete bez přestávky psa korigovat povely.
*Cvik 5 (bronzové ocenění)- pes stojí nebo sedí, zatímco se s někým bavím; též cvik 6 (zlaté ocenění) zastavení psa - může měnit polohu (např. ze sedu do stoje, otáčet se)?*
Je to vlastně přesně tak, jak se v jednotlivých příručkách píše. Pes stojí nebo sedí a nebo polohy střídá ... jde jen o to, že nemá tendenci odejít pryč. Musí vám dát možnost se zastavit a s někým si popovídat nebo si něco prohlédnout. Pokud jde o zastavení, je to stejné. Jestli zastaví a pak si sedne, nevadí to. Důležité je, aby na ten pokyn zareagoval přiměřeně rychle.
*Přivolání - co se psy, od kterých se nelze vzdálit, protože se drží pána?*
V životě se zcela jistě vyskytnou situace, kdy pes musí na pána počkat. Pokud ho to nenaučíte, ocenění nezíská.
*Má být odložen povelem nebo bude přidržen nebo odlákán?*
Povelem. Opět jako v životě. Těžko s sebou budete mít vždy někoho po ruce, kdo psa přidrží, nebo odláká.
*Zatím předčasné, ale: Co se chápe jako žebrání? Je žebráním, když pes hypnotizuje jídlo pohledem a vrtí ocasem, ale jinak se k jídlu nedobývá?*
Zase to berte jako situaci v normálním životě. Asi nebude nikomu příliš na obtíž, když bude jídlo "hypnotizovat". Asi nás nepřekvapí, že když pes ucítí uzenou klobásku, že se bude snažit "přijít si na své", ale na povel musí přestat obtěžovat. Špatně bude, když bude neustále na jídlo, nebo jeho majitele dorážet a otravovat.
*Hra se psem (stříbrné ocenění)- co se psy, kteří nemají zájem o hračky? Jestliže formální aport je nevhodný, smí se házet míček?*
Jistě, klidně míček.
*Vítání - pes nesmí vyskakovat znamená, že se nesmí o člověka opírat packama, nebo nesmí ani stavět se na zadní?*
Zkoušejícímu by nemělo vadit, když se pes o někoho packama opře, ale měl by být hned okřiknut a měl by poslechnout a dál to nedělat. Lidově řečeno nesmí být otravný. To je vše.
*Stříbrný cvik 6 - při "zůstaň" je jedno, v jaké poloze bude pes?*
Je to jedno. Obecně - pokud u cviku není nic dalšího napsáno, je to jedno. U stříbrné zkoušky 4 je zase striktně vyžadováno, aby pes polohu nezměnil.
*Pro nás klíčová otázka: může mít pes místo obojku kšíry?*
Opět jednoduchá odpověď: správné je to, co normálně používáte. Takže klidně "kšíry".
Berte to tak, že ta zkouška a ocenění je jen třešinkou na dortu. Nejdůležitější je to, že se společně se psem naučíte žít v souladu. O ničem jiném to není. Při zkouškách nebudeme chtít víc, než je psáno v příručkách. Je to tedy vlastně velmi "volné". Na druhou stranu musí nejen pes ale i psovod splnit VŠECHNY úkoly, aby ocenění získali. Naším cílem je, aby byla zkouška naprosto srovnatelná s anglickým originálem, tedy pokud získáte ocenění u nás, měli byste úspěšně složit zkoušku i v Anglii (psovod by se musel jen naučit anglickou legislativu, která se týká psů).
A nezapomeňte na to, že zkoušen nebude jen pes, ale i psovod. A že chybějící identifikační známka psa, nebo něco na úklid po vašem pejskovi, bude pro vás "konečnou".
Těšíme se na vás u bronzových zkoušek.
Děkuji za odpovědi nejen na všechny otázky, které ani nebyly moje :-), ale hlavně Klubu za vyhlášení tohoto programu.
Je to první věc/program pro "normální" páníčky a ne jen vyslovené kynology, který dává návod, jak by se měl pes vést, co by měl zvládnout a umět. Z množství dotazů je vidět, že vzbudil velký ohlas a zájem u chovatelů a já držím palce, ať zájem dál roste a program je úspěšný. Rozhodně se na Vanově chystáme zkusit získat brozovou stužku.
Tady se můžete podívat, jak to taky může vypadat :-) - Pes dobrý spoluobčan na Cruftu: http://www.youtube.com/watch?v=zWft20EkTtU&context=C46ba738ADvjVQa1PpcFO8TfPlY9x3Jz-Auit-52LRhmyzpmFs9dI=