Vzhledem k tomu, že se na výstavách poslední dobou opakovaně vedou diskuze o tom, zda je správně postupováno při zadávání výstavních titulů, rád bych si v diskuzi s vámi všemi ujasnil, jaký má být správný postup rozhodčích při zadávání výstavního ocenění. Myslím si, že pokud se zde dobereme správnému řešení, odpadnou na dalších výstavách dohady, zda postup rozhodčího byl správný či nikoliv. Předně chci poukázat na Poradnu na stránkách ČMKU, kde se dá celá řada odpovědí na otázky s tím spojené vyhledat. Nyní mi jde zejména o správný postup rozhodčích při vyhodnocování titulů BOB, BOS a BOJ. Podle informací, které mám jen zprostředkovaně k dispozici (bohužel), byl na jedné z posledních výstav organizovaných ČMKU při zadávání titulů kavalírům vyhlášena jako BOJ automaticky fenečka, která před tím získala titul BOS. Údajně s tím, že takový postup je podle stávajících směrnic ČMKU správný. S tím však souhlasit nemohu!
Výstavní řád ČMKU v čl. 6 odst. 1, písm. f/ jednoznačně uvádí, že:
"a) Nejlepší mladý plemene – Best of juniors (BOJ)
Titul získává nejlepší mladý pes nebo fena plemene z konkurence všech mladých jedinců plemene se zadaným čekatelstvím CAJC."
Tedy při vyhodnocení této soutěže je nezbytné porovnat, nejlepší fenečku z mladých, která shodou okolností získala titul BOS, s ostatními psy, kteří získali v jednotlivých barvách titul CAJC. S jinými fenečkami jí jistě porovnávat již netřeba, když o titul BOJ soutěží fenka, která je nejlepší (kavalíří) fenou výstavy.
Prosím i rozhodčí, aby se do této diskuze zapojili a sdělili nám své názory. Mohu se, pochopitelně, mýlit, nicméně byl bych rád, aby na dalších výstavách již nebyly žádné pochybnosti o tom, jak má být v souladu s výstavním řádem ČMKU, rozhodováno! A věřím, že naše diskuze, kterou chci vést i na stránkách ČMKU, k tomu přispěje.
Dobrý den,
pokusím se vysvětlit vlastními slovy, a to na příkladu kavalírů, nikoliv jiných plemen, neb tam je to jednodušší (u nás vznikají často zmatky právě kvůli rozdělení barev).
Ve finálním kruhu se nejprve zadá BOB. Tzn, o tento titul jdou dva nejlepší dospělí jedinci (NV pes/fena, CACIB pes/fena), a pak všichni mladí, kteří obdrželi titul CAJC (tedy až 8 jedinců) a všichni veteráni, kteří obdrželi titul V1 (tedy až 8 jedinců). V našem případě může tedy o BOBa běhat až 18 zvířat, což je absolutní šílenost (u mnohých plemen není ani tolik jedinců přihlášených).
Po zadání BOBa, se volí titul BOS, tzn.nejlepší jedinec opačného pohlaví. Zadám-li BOBa psovi, jdou o tento titul feny a naopak.
Titul BOJ se volí ze všech cajcových jedinců. Pokud CAJCový jedinec získá titul BOB, má samozřejmě i BOJ, neb podle rozhodčího nebyl lepší jedinec v plemeni.
Samozřejmě BOS může být, ale nemusí být BOJ. Záleží na tom, co rozhodčí preferuje. Např. rozhodčí zadá BOBa dospělé feně. O BOSe jdou všichni psi (až 4 mladí, dospělý pes, a až 4 veteráni) a zadá ho mladému psovi. Mladý pes může být i BOJ, ale může se stát, že mladá fena je lepší než mladý pes, a získá BOJe ona. Feny totiž teoreticky mohou být celkově lepší než psi. Ovšem BOSe musí vybrat z opačného pohlaví (proto vybere psa).
Úplně nejjednodušší a nejpřehlednější je, když si rozhodčí udělá "předvýběr" nejlepšího mladého a psa a feny, a nejlepšího veterána-psa a feny. Potom jde o BOB normálně 6 jedniců a vše je přehlednější a logičtější.
Nevím, v jaké situaci došlo k tomu, že "automaticky" dostala BOJe Vámi zmíněná BOSová fena, spíš si myslím, že se rozhodčímu velice líbila a dal jí rovnou i BOJe. Ne z důvodu toho, že by BOS byl automaticky BOJ, to je nesmysl. Prostě měl rozhodčí o tomto titulu rozhodnuto dopředu, a spíše se špatně vyjádřil, než že by chtěl postupovat proti směrnicím. Zřejmě pro něj se stala fena "automaticky" i BOJem z důvodu nějakých preferencí.
Každopádně, závěrem, máte pravdu, BOS není automaticky i BOJ.
To je věda :-D
Asi bych neslovíčkařila o tom, jestli to bylo automaticky nebo neautomaticky, je to slovo proti slovu, platí rozhodnutí rozhodčího. A když to diskutovat, tak přímo na výstavě s daným rozhodčím, který pokud chyboval a slovo "automaticky" myslel v jeho pravém významu, tak by se jistě omluvil, zavolal by si zpět danou fenu a 4 mladé pejsky, a titul BOJ by zadal znova z této konkurence-samozřejmě, té samé mladé feně...
Děkuji, věřím, že i za ostatní vystavovatele, za velmi přesně a srozumitelně podané vysvětlení. Rovněž věřím, že příště již žádný podobný problém na výstavě kavoušků nenastane. Pokud je však pravidlem, dříve než rozhodčí vyhlásí jednotlivé vítěze (BOB, BOS, BOJ, BOV), je nejprve nechat předvést v kruhu, bylo zřejmě namístě, aby tak učinil i ve chvíli, kdy hodlal zadat titul BOJ. Když to rozhodčí neudělal a BOJem (ať již automaticky či jinak :-) ) ocenil fenečku, které před tím zadal titul BOS, zadělal si na maličký problém... oni totiž majitelé pejsků, kteří čekali, že půjdou se svými miláčky a onou fenečkou o BOJe v závěrečném kruhu, se pak zřejmě cítili zklamáni... ;-) Můj příspěvek neměl za cíl kritizovat práci rozhodčího (je mi také jasné, že si fenečku jako vítězku juniorů už dříve vybral a ani po případném upozornění vystavovatelů by nerozhodl jinak, jak jste již naznačila), cílem mého příspěvku bylo vysvětlit všem, jak má být správně na výstavách postupováno. To se snad s Vaším přispěním nyní podařilo. Vystavovatelé se jistě, pokud by postup rozhodčího neodpovídal zde popsanému, příště sami ozvou, a to hned na výstavě! :-)