Cavalier King Charles Spaniel
klub Čech, Moravy a Slezska

← Zpět na seznam témat
52  |  4  Josef Štětina, 17.11.2017 @ 22:39
40229ae65e5924071563e76f89884e71
0

Přátelé, chtěl bych se vrátit k diskuzi ohledně vyhodnocení soutěže TOP kavalíra 2017, která začala na jiných FB stránkách.

Pro ty, kteří diskuzi nesledovali, jen připomenu, že jsem nabídl pro rok 2018 organizátorkám soutěže, že pomohu organizačně i sponzorsky s organizací juniorské kategorie této soutěže. Také jsem zmínil, že stávající pravidla juniory v soutěži maličko znevýhodňují.

Ze strany organizátorů soutěže nebyla odezva na můj návrh příliš pozitivní, argumentováno bylo, že i veteráni jsou v soutěži poněkud znevýhodněni, a přesto se jeden z nich (pravda Zippy je pan Pes, který se rodí jednou za … let :-) ) letos umístil v první desítce. Také bylo namítáno, že soutěž by se vyhlášením TOP kavalíra v další kategorii příliš rozmělnila (pominu, s úsměvem míněné poznámky o kategorii pro těhotné či kojící feny apod.).Nakonec jsem slíbil podívat se, jak se podobná soutěž organizuje jinde ve světě, probrat statistiky a poté vám sdělit svůj názor.

Tak tady je!

U našich sousedů v Německu soutěž o TOP kavalíra v juniorské kategorii probíhá. Vedou jí jednotlivé kavalíří kluby a mohu poslat zájemcům odkazy na její vyhodnocení. Patrně se tedy naši sousedé domnívají, že tato soutěž má svou váhu i smysl. A já si to myslím rovněž. Soutěž může naznačit, kdo má již v dorosteneckém věku jakou další výstavní perspektivu. A na druhé straně, položme si ruku na srdce, kolik příležitostí soutěžit mají naše fenečky, když většinou ve věku 3 let se namísto výstavní kariéry věnují svým potomkům (což je jistě naprosto v pořádku a je to hlavním posláním chovu). Proč však fenečkám třeba již v juniorském věku, neumožnit získat další ocenění (o něj jde samozřejmě jejich paničkám a pánečkům, ale i tak :-) ). Že by se tím jakkoliv mohla znehodnotit soutěž o TOP kavalíra roku se nedomnívám, jako se nedomnívám, že jí uškodí vyhlášení TOP veterána roku. Pro rok 2018 se proto tuto soutěž pokusím zorganizovat, výsledky vyhlásit a vítěze odpovídajícím způsobem ocenit. Věřím také, že se ke mně někteří z mých přátel, možná i některý z klubů, připojí a s organizací či vyhlášením výsledků pomůže :-) .

Pokud jsem se zmínil o znevýhodnění juniorů v soutěži, musím nyní něčím argumentovat, aby nešlo jen o planá slova. Co tedy zásadně znevýhodňuje juniory proti dospělým psům? Předně se u nás v juniorské kategorii neoceňují psi titulem čekatele CAJC (kupodivu, v Německu ano). Při stávajícím bodovém hodnocení tak nemohou junioři získat do soutěže navíc 4 body, jaké získají za ocenění res. CAC dospělí psi. Při klubových soutěžích nemohou junioři získat dalších 5 bodů jako vítězové barvy, nemohou získat dalších 10 bodů jako vítězové KV, což jen částečně kompenzuje možnost získat navíc 5 bodů za ocenění nejlepší mladý. A co uvést k argumentu, že podobně jsou znevýhodněni i veteráni? No… potom si přiznejme, že veteránů se na výstavách objevuje mnohem méně než juniorů. Proto zde má účastník mnohonásobně vyšší šanci na získání ocenění BOV. Tak například v roce 2017 byla průměrná účast juniorů na jedné klubové výstavě okolo 24 jedinců a veteránů 5 jedinců, tedy téměř pětinásobná. Na národních a mezinárodních výstavách je tomu podobně cca 18 ku necelým 4. Tím nechci nikterak snižovat úspěch veteránů v soutěži, když všichni víme, že někteří z nich (a jeden zejména) by si své postavení udrželi, i kdyby se hlásili do kategorie vítězů :-) , nicméně statistika je v tomto směru jednoznačná.

A když už jsem u těch statistik z loňského roku, lze z nich vyčíst mnoho zajímavých údajů. Například, že nejvíc kavalírů (158) se účastnilo klubové výstavy v Brně 17.9.2017 a na mezinárodních výstavách u nás pak MVP v Brně (99) konané dne 4.2.2017 (je zde vidět velký „hlad vystavovatelů" po zimní přestávce :-) ). Velmi zajímavá statistika je ohledně udělení ocenění BOB. Na klubových výstavách jej v 5 případech získali psi a jen v jednom případě fenečka, na národních a mezinárodních výstavách je tomu dost podobně BOBa získal 13x pes a jen 2x fenka. Tak mi to připadá poněkud genderově nevyvážené, páni a paní rozhodčí! :-) :-) :-).

A nyní čekám, milí přátelé, jak se do mě pustíte, co jsem popletl, co uvádím či hodnotím špatně apod. Jde mi však především o to, vést na zmiňované téma s vámi diskuzi a nakonec dojít k nějakým závěrům! Hodnocení soutěže juniorů bych asi ponechal stejné jako u TOP kavalíra s tím, že by se do soutěže v tom kterém roce započítaly body získané psi a fenečkami v kategoriích štěňat, dorostu a mladých (tedy ne již ty, získané po dosažení 15 měsíců věku v mezitřídě).

7  |  33  Martina Kasanová, 21.11.2017 @ 15:13
0ca96102c1df68db5f75e1f2735980c5
1

Po týždni som sa donútila dočítať tvoj článok do konca. Nie že by nebol zaujímavý, ale pre nás vyťažených je moc dlhý. Nedám mi však nereagovať. Určite máš pravdu vo všetkých argumentoch, to je nesporné. Existujú však aj iné argumenty, napr. čo s juniormi, ktorý majú 9 mesiacov koncom leta a majú automaticky po TOP kariére ... isto by som takých príkladov našla veľa. Táto súťaž TOP je po kozmetických úpravách nastavená zdá sa dobre. Chvála tomuto klubu, že to prehľadne a ONLINE spracováva a všetci sa v tom v priebehu roka vieme orientovať a plánovať TOP kariéru svojmu najkrajšiemu. Niekto chce navyše vyhodnotiť veteránov? Nech sa páči, dajú sa z tohto zoznamu krásne vysortovať, Libor určite bez problémov vypíše samostatný zoznam. Chceš vyhodnocovať juniorov? Ja nevidím problém, aj tí sa dajú z tohoto zoznamu vyselektovať, treba len exaktne určiť kritériá v prípade, že v priebehu roka prejde jedinec z juniorov do dospelých. Mýlim sa? Veľmi si cením každú iniciatívu čo vedie k zdravej súťaživosti medzi nami a pritom si na výstavách nevyškriabeme oči :) Pekný deň.

52  |  4  Josef Štětina, 24.11.2017 @ 10:52
40229ae65e5924071563e76f89884e71
0

Tak jsem, Martino, přemýšlel nad Tvými slovy a dospěl jsem k následujícímu řešení. Je věcí každého pánečka, jakou výstavní strategii zvolí a kde bude chtít se svým psem uspět. V kategorii juniorů (tam bych klidně započítal všechny kategorie do třídy "mladých" včetně, tedy štěnda, dorost i mladé), lze soutěžit od 4 až do 18 měsíců věku psa. Vím, že už od dosažení věku 15 měsíců lze psa hlásit také do mezitřídy, ale to už bude na jeho pánečkovi, co zvolí a do jaké třídy svého psa přihlásí. Body z mezitřídy bych do soutěže o "TOP" juniora nepočítal, zde už lze získat res. CAC a jiná zvýhodnění popisovaná shora. Body získané v uvedených juniorských kategoriích bych pak počítal stejně jako dosud. Souhlasím s organizátory soutěže, že bude nejlepší zcela převzít ten stávající systém podování TOP kavalíra v jeho už ustálené podobě (s upřesněním, o kterém se někdy ještě zmíním, týká se těch větších titulů BIG a pod.). Prostě z něj jen "vyďobu" výsledky v třídách štěňat, dorostu a mladých, připočtu získané tituly v juniorské kategorii a podle takto nasbíraných bodů vyhlásím "TOP" juniora. To by nebylo nic složitého, šlo by dobře sledovat průběžné výsledky a do soutěže by to pomohlo vtáhnout i ty majitele, kteří právě mají psy v mladém věku, když ti, přiznejme, mají menší šanci se v TOP soutěži výrazněji uplatnit. Soutěž juniorů pak může přispět i k větší účasti na výstavách. A pokud lze soutěžit i zde, proč vlastně ne? Nakonec ve sportu jsou juniorské kategorie také od dospělých odděleny. A k tomu, zda je ten který pes v soutěži zvýhodněn vzhledem k době jeho narození... ano, to je pravda, ale znevýhodněni jsou i někteří "hůře" narození i v soutěži o TOP kavalíra. S tím neumíme nikdo nic udělat! Ono je to jeden rok nevýhodou, jiný zase výhodou.


Pokud chcete reagovat na předcházející přispěvky, musíte se přihlásit a nebo zaregistrovat.