proč se o této vážné nemoci dozvídám až z úplně jiného fóra, než je fórum kavalírů? neměli byste alespoň trochu chovatele a majitele pejsků informovat?! Šelesty na srdíčkách, luxace apod. o tom se běžně mluví, tak proč jsem ještě nikde neslyšela o této chorobě, která zahrnuje 60% a více kavalírů?! a počet samozřejmě neustále roste...
pro více informací přikládám odkazy:
http://www.cz-pes.cz/diskuse/4_8807_0.html
http://www.jaggy.cz/cz/clanek.php?id=c_46288a812bcc4
Lucko, toto fórum je součástí webu chovatelů CKCS klubu Čech, Moravy a Slezska. Členové klubu byli o této chorobě informováni ve Zpravodaji číslo 1/2008 klubovou poradkyní chovu, paní Kateřinou Šmejkalovou. Tento Zpravodaj dostávají automaticky všichni členové klubu.
Pokud by se chovatelé s touto chorobou setkávali ve větší míře, věřte tomu, že
by se o ní na tomto fóru diskutovalo.
a neměla by být taková informace dostupná komukoli? když si někdo bude pořizovat štěňátko, určitě si projde stránky jak tady toho, tak i druhého klubu. Zjistí si informace o šelestech na srdci apod, ale k tomuto onemocněni se nijak nedopracuje, pokud nebude pátrat hlouběji. Možná si mnozí majitelé neuvědomují, že je jejich pejsek takto nemocný, také jsem se o tomhle dozvěděla poprvé a určitě kdyby se můj pes více drbal, tak bych to přiřadila spíše k nějaké kožní nemoci. O šelestech se tu také nediskutuje a všichni víme, jak natom kavalíři jsou...Alespoň malou zmínku o tomto onemocnění, jako o dalších již zmíněných bych tady předpokládala za samozřejmost...
Musím oponovat. Jsem majitelkou kavalírka postiženého touto nemocí. Je mu šest let a celkem mu ta nemoc otravuje život. Když jsem se před 5-ti lety začala pídit po informacích, tak jich moc nebylo. Měla jsem podezření na tuto nemoc, ale nechtěla jsem si to připustit. Až po rozpoutání této diskuze mám jasno. Jen podle fóra na cz-pes.cz, kdy jsme se přihlásili asi 4 během 24 hodin, tak to onemocnění zase až tak vzácné nebude. Jen tak postižení psi už nechodí na výstavy, protože se v kruhu drbou a hodnocení vypadá podle toho (a pokud nechodí na výstavy a se psem nekryjí, tak už ani nemají potřebu být v klubu). To ale neznamená, že občas procházím klubové stránky (obou klubů) a čerpám informace. Moc se přimlouvám za nemocné pejsky, zkuste udělat nějakou průzkumnou akci, jak na tom pejskové jsou a aspoň při bonitacích si je vyzkoušejte. To drbání je očividné. Je jasné, že asi většina chovatelů se dobrovolně nepřizná, že takhle postiženého psa má a bude na něm vesele mrskat štěňata dál. Vždyť jde i o peníze, že? Vy jako zástupce klubu máte šanci s tím něco udělat. Díky za pochopení a za naše chlupáče. Možná, až si jednou přinesete domů takhle postiženého pesjka, že potom změníte názor.
Je až s podivem, že během včerejšího a dnešního dne, kdy se na tento příspěvek podívalo více jako 100 lidí, zareagovaly pouze 2 ženy. Myslím, že tato nemoc by se neměla brát na lehkou váhu. Bohatě stačí, že lidé už neřeší ani to srdce a kyčle. Můj pejsek touto nemocí trpěl a nutno podotknout, zjistila jsem to až z fóra 3 měsíce po jeho smrti. Ať mi nikdo nevykládá, že se o tom mluví dostatečně, je dostatek informací a kluby se tím zaobírají. Kdyby tomu tak bylo, bylo by zdraví kavalírů na daleko vyšší úrovni, ale takhle to vede jen k záhubě tohoto skvělého a jedinečného plemene. Je mi to líto a nejvíc mě mrzí to, že se s nemocemi nebojuje, uchovní se kdejaký pes a dále předává svou genetickou informaci...copak všem záleží jen na exteriéru? Omlouvám se za poněkud rozhořčený příspěvek, ale jinak to opravdu vyjádřit nedokážu.
Je až s podivem, že během včerejšího a dnešního dne, kdy se na tento příspěvek podívalo více jako 100 lidí, zareagovaly pouze 2 ženy. Myslím, že tato nemoc by se neměla brát na lehkou váhu. Bohatě stačí, že lidé už neřeší ani to srdce a kyčle. Můj pejsek touto nemocí trpěl a nutno podotknout, zjistila jsem to až z fóra 3 měsíce po jeho smrti. Ať mi nikdo nevykládá, že se o tom mluví dostatečně, je dostatek informací a kluby se tím zaobírají. Kdyby tomu tak bylo, bylo by zdraví kavalírů na daleko vyšší úrovni, ale takhle to vede jen k záhubě tohoto skvělého a jedinečného plemene. Je mi to líto a nejvíc mě mrzí to, že se s nemocemi nebojuje, uchovní se kdejaký pes a dále předává svou genetickou informaci...copak všem záleží jen na exteriéru? Omlouvám se za poněkud rozhořčený příspěvek, ale jinak to opravdu vyjádřit nedokážu.
Katy, ja bych spis rekla, ze vic nez na exterieru lidem zalezi na penezich...
Zase bych neházela všechny do jednoho pytle, samozřejmě, že jsou v tom i peníze, ale nechtěla bych urazit ty slušné chovatele, kteří bezesporu také jsou
ano, samozrejme, s tim souhlasim :-)
Vzhledem k této diskuzi nemohu než připomenout jediné – fascinuje mne, že všichni stěžovači, kteří mají zdravotní problémy u svých pejsků, taktně zamlžují jejich jména a chov.stanice. Pokud chcete s chovem něco udělat – přiznejte se a napište VELKÝM PÍSMEM do svých příspěvků – mám NEMOCNÉHO psa jménem …. z chovatelské stanice …. ze spojení po otci …. matce …. .
Larry Dejvické údolí, otec Wilson z Císařského mlýna, matka Holly Dejvicé údolí. Larry před 3 měsíci zemřel ve věku téměř 8 let. (nejspíš ne na tuto chorobu, ale trpěl jí dost dlouho). Potomky nemá, v jeho případně se není čeho bát. Měl ale i 3 sourozence...
Zdravím, těší mě, že se tu rozjíždí diskuze. Článek ve zpravodaji o Arnold-Chiariho syndromu jsem sice nečetla, zato jsem pročítala anglické webové stránky, které se tomuto problému obšírně věnují – doporučuji vaší pozornosti např.
http://www.cavalierhealth.org/syringomyelia.htm
http://sm.cavaliertalk.com/index.html
nemluvě o informacích na webu anglického klubu kavalírů.
Mnohé poví video s příznaky (ten pes měl ještě další problémy, ale ta „lechtivost“ na jedné straně je typická): http://www.youtube.com/watch?v=xWmbF3j8zbU
A jedno drsnější, jak to taky může dopadnout: http://s114.photobucket.com/albums/n272/cavaliertalk/?action=view¤t=Chris4.flv
Zaujala mě zejména tato zjištění:
Vědci odhadují, že 95% kavalírů má nějakou Chiarimu podobnou deformaci a přes 50% syringomyelii.
Mnozí kavalíři jsou bez příznaků, i když magnetická rezonance prokáže, že nemocí trpí. Nevědomky ji pak předávají na potomstvo.
S každou generací se nemoc zhoršuje.
Nemoc je rozšířena celosvětově bez ohledu na země, chovatelské linie či kluby. (Tj. zveřejnění jména psa a stanice nic neřeší.)
Chcete čekat, až se s tím chovatelé začnou víc setkávat? Až se nemoc bude objevovat ve větší míře??
Kavalír je super pes, je škoda ho nechat zajít na choroby, o kterých se ví. :(
Nemyslím si,že chovatelé nehledí na zdraví svých kavalírů.Je spousta která dělá vyšetření na různé nemoci.Pokud mám informace,snad se již v brzké době dočkáme i u nás pracoviště ,které bude tuto nemoc diagnostikovat.Bohužel si myslím,že bude toto vyšetření finančně nákladné.Není to dlouho co se začalo diagnostikovat v Německu a chystá se i Polsko.
Co do informací,na internetu je toho spousta k nalezení .
Bohužel každé plemeno je zatíženo nějakou chorobou.Pokud by se vyřazovali okamžitě i sourozenci ,rodiče a jiní příbuzní nemocných psů (na jakoukoli chorobu) tak nemáme na čem chovat.
Ja mám TR kavalíra Funny boy Haliba po otci Elliot ze Zámku Lešná a matce Gaspé Kodaikanal. Uchovněný je, ale naštěstí
nikdy nekryl. Nemá cenu napadat chovatele, protože ta informovanost je opravdu mizerná a většinou si to každý nechá pro sebe. Ale pochybuji, že se Vám dobrovolně přizná nějaký chovatel, že se to v jeho chovu také objevilo. No, třeba budeme překvapeni.
Já si to myslím. Nepopírám, že se někteří starají, ale připadá mi, že i když se dozví, na co některý příbuzný jeho psa zemřel, chová na něm bez okolků dál. A kdyby se nemoci kavalírů řešily aspoň tak dlouho, co jsem se mezi nimi pohybovala, myslím, že by to vypadalo úplně jinak. Že by nebylo na čem chovat? Vždyť v současné době je tolik kavalírů a neustále jejich počet stoupá, tak proč neomezit chov na méně zdravých jedinců? Pořád by jich bylo v porovnání s ostatními plemeny dostatek. Nebrala bych to jako "bohužel, každý má něco", ale "pojďme s tím něco dělat, situace je hrozná". Některých plemen je výrazně méně a i přesto se jejich chovatelé snaží o kvalitu všech potomků - pro uchovnění jsou POVINNÁ vyšetření chorob, na které ono plemeno trpí a pouze negativní jedinci jsou připuštěni k chovu. Vím, že kavalíří nemoci nejdou (díky lidem) vymýtit úplně, ale snad by to šlo alespoň z části.
Vlasto, já bych to nebrala jako napadání, ale pouze jako informaci. Třeba to majitelům, co mají psy z těchto linií pomůže aspoň pro diagnózu a rozhodnou se, co dál dělat.
Zdravim, procetla jsem vsechny prispevky a musim rict, ze jsem o teto chorobe nic nevedela.Dekuji za info.O zprisneni podminek pro uchovneni jsem psala , ale nikdo nereagoval.Obavam se , ze kdyz necham sveho psa vysetrit mag. rez. , tak na tom asi bude stejne co se tyce vyuziti v chovu.Nejsem moc velky optimista ohledne doporucovani plemeniku.Ale to je zas diskuse na jine tema. Ano ja jsem pro, aby bylo povinne vysetreni srdce,DKK, patel .Pochybuji o tom, ze nekdo kdo ma vice kavaliru ( a tech je vetsina neni vyjimka 10-15 pejsku ) investuje do tak nakladneho vysetreni, o kterem se vyse zminujete.
Já jsem o tom taky nic nevěděla a několik let jsem psa marně léčila na různé kožní choroby a parazity:( Ano, mělo by se zavést povinné vyšetřování. A pokud má někdo peníze, čas a lásku pro 10-15 pejsků, bude mít určitě i na požadovaná vyšetření. Podle mě by chovu vůbec neuškodilo chovat na méně psech, zato kvalitních.
Ano, to by bylo hezké, kdyby... ale upřímně, který větší chovatel to fakt udělá? Peníze hejbou světem, hnus, ale je to tak..
Já vím, je to asi nemožné. Ale co kdyby se to předneslo někde na členské schůzi klubu? (nejlépe obou) Pořád nemůžu uvěřit, že lidem nejde o zdraví jejich pejsků:(
Také děkuji za článek. O této chorobě jsem neměla ani tušení, že existuje a do klubu jsem se přihlásila až v průběhu tohoto roku, takže zpravodaj č. 1/08 nemám. Než jsem si kavalírka pořídila byla jsem varována, že trpí především na nemoci srdce, ale třeba i epilepsií, která je zřejmě také tabu. Také nejsem optimistická co se vyšetření magnetickou rezonancí týká, když valná většina chovatelů k mému překvapení nevyšetřuje ani pately a DKK.
Jsem majitelkou chs.Haliba a plně souhlasím s paní Vl.Kopáčkovou,že informovanost chovatelů je mizivá. Já osobně jsem o této nemoci neměla tušení do doby než mě paní Kopáčková informovala o potížích jejich Matýska a v té době spíše hledání příčin. Brala jsem to jako případ, že v každém chovu se někdy něco vyskytne. Vůbec jsem nevěděla, že je to až tak vážné a hlavně rozšířené. Eliot měl spoustu štěňat(již před rokem jsem ho nechala vyřadit ze seznamu chovných psů,proto že nechci aby dál kryl i když psi mají chovnost doživotní). Je relativně ke svému věku zdravej a bez potíží. Gaspé nedávno zemřela (9,5 roku) na selhání ledvin(a před rokem prodělala mrtvičku). Nevím o žádném štěněti z mého vrhu,že by touto chorobou trpěl, i když nemám zprávy o všech.
Chovat jen na zdravích jedincích je neuskutečnitelný sen a stejně by to problém nevyřešilo. Měla jsem Chodského psa - rodiče, sourozenci RTG DKK 0/0 - on měl 4/4 !!! Ve třech letech bez viditelných potíží.
Je mi moc líto, že právě Kavalír je postižen takovými HNUSNÝMI chorobami, ale podle mého názoru není v lidských silách se jich zbavit a z chovu je odstranit.
Informace o tomto onemocnění, v kynologické terminologii označovaném jako SM, se v klubovém periodiku KCHKKCHS-Praha objevily již někdy v 90. letech. Stejné neurologické onemocnění se vyskytuje nejen u celé řady psích plemen ( yorkové, čivavy, boston teriéři atd.), ale i u lidí, kde je označováno jako Arnold Chiari syndrom.V současné době probíhají v UK a USA výzkumy zaměřené na četnost výskytu onemocnění u kavalírů a způsob dědičnosti této choroby. Vyšetření MRI ( magnetickou rezonancí) je i v zahraničí velmi nákladné, vzhledem k tomu se jím zpravidla vyšetřují jedinci, u nichž se již projevují klinické příznaky onemocnění. Je potřeba si uvědomit, že i když kontrolní MRI scan neprokáže u psa žádnou viditelnou malformaci v oblasti krční páteře a pes či fena je označen jako "čistý", může být i přes to genetickým nositelem choroby. V současné době existuje množství snadno dosažitelných informací o tomto i dalších nemocech psů, vč. kavalírů, zejména díky internetu a snadno dostupné zahraniční odborné literatuře,takže by mělo být v samozřejmém zájmu nšech zodpovědných chovatelů, aby se s nimi sami seznámili a získané informace využili ve svých chovech. Specielně symptomy tohoto onemocnění jsou velmi nápadné a snadno viditelné, psy i feny zmítající se na výstavních vodítcích a usilovně se drbající na plecích vídám ve výstavních kruzích od počátku svého zájmu o toto plemeno ( více než 15 let) a dlužno říct, že nejen u nás , ale i v zahraničí. Vzhledem k tomu, že SM se u kavalírů projeví vnějšími příznaky zpravidla do 3 let věku, doporučují např. chovatelé v UK používat v chovu jedince až po dosažení této věkové hranice, i když ani toto opatření nemůže tuto chorobu zcela eliminovat.
Přesně tak a problém je, že by se museli vyřadit všechny štěňata z toho vrhu, i když nemaj příznaky, geneticky si to nesou a budou to mít až další potomci a taky ne všichni zřetelně se projevující...
Katy a ty, když jsi si pořizovala pejsky, jsi si důkladně rozmýšlela, od koho pejsky kupuješ a viděla jsi, či znala rodiče? kolik ti bylo let v té době? měla jsi v ruce zpravodaje zpětně.........? Rozhořčit se na ostatní, je velmi snadné. Ale to ať si šáhne do svědomí každý chovatel sám...
Všechny tyto příspěvky dokazují, že je tato nemoc velkou neznámou mezi stálými chovateli.Já měla kavalírku 13 let,umřela na nemoci stáří.Měla také příznaky,naštěstí po stěru to byly záněty uší.Nikdy ani u veterináře však nepadl název této nemoci.Teď si chci pořídit novou.Kdybych si proto více nepročítala stránky klubu,neměla bych ani ponětí,že nemoc existuje.Dávat vinu všem chovatelům je hloupost,ale chtít po budoucím majiteli,aby si sám pohlídal nemoci taky.Navíc, když o ní neví ani dlouholetí chovatelé.Vím,že si pořídím plemeno,které je zatížené nemocemi,jejichž léčení je velmi drahé.Jenže jsou to prostě "kavalíři".Nemám ambice na velké soutěže a množení.Přesto prosím, aby byly stránky klubu otevřené radou pro všechny majitele a i zde informovaly o nemocech, dávaly rady a informovaly o špatných chovatelích.Sám sebe nikdo nezkritizuje.Udržet něco jako "cechovní hrdost"-nic výstižnějšího mě nenapadlo.Takže přeji všem nynějším i budoucím kavalírníkům dlouhé společné roky ve zdraví!
Tino, můj věk není tak důležitý, protože se o kynologii zajímám do té doby, co jsem na světě a troufám si říct, že přehled a vědomosti mám ucházející. Prvního kavalíra jsem měla před 11 lety, o pět let později jsem si pořídila dalšího (onoho Larryho) a protože jsem byla členkou klubu již těch 5 let, měla jsem zpravodaje zpětně a věděla jsem, na co se mám zaměřit. Věděla jsem, že si musím dát pozor na srdce a kyčle, protože se o tom hodně psalo a mluvilo. Přesně jsem věděla, od koho a jakého psa chci. Jeho příbuní jsou dlouhověcí (ostatně Vilík je krásným důkazem)- nebyla výjimka 12-13 let. Tudíž jsem si jej vybírala opravdu pečlivě a nutno říct, že jsme opravdu žádné jiné problémy neměli. Nikoho neobviňuji, na NIKOHO neházím vinu (v žádném případě na chovatele a majitelku otce), jen jsem odpověděla Haně Kamenické na na její vzkaz, když nás nařkla ze "zamlžování informací". Jak vidno, o nemoci se toho příliš neví, ať si říká kdo chce, co chce. Že o ní ví pár lidí, nic neznamená.
Mám srovnání s jinými plemeny a jejich kluby, kde je rozdílná situace (někde lepší, někde horší) - proč se nesnažit o zlepšení úrovně těchto skvělých pejsků? Bohužel, nejspíš to nepůjde. Chtěla jsem pomoci, navrhnout řešení alespoň ohledně vyšetření srdce a kyčlí.
Nedá mi, abych nepřidala svou "trošku do mlýna". Koncem května mi na závažné onemocnění jater (cirhozu) odešla kavalírka v necelých devíti letech. Byla jsem celou dobu pyšná na to, že měla zcela zdravé srdce v tomto vysokém věku, RTG DKK 0/1, byla zbonitována, bohužel štěňátka se nám nepodařilo odchovat -komplikace při porodu mrtvého štěňátka. Právě pro tyto komplikace jsem se rozhodla, že na této feně již chovat nebudu.
Po čase jsem si ponechala ze svého prvního odchovu od jiné feny nyní 4letou Anušku. Její matka, nyní již osmiletá je zcela zdráva, pravidelně absolvuje vyšetření srdce (mimo jiných - RTG DKK, vyš. PRA ), jak poslechové, tak jsme podstoupily i vyšetření u MVDr. Najmana - vždy s negativním výsledkem vč. RTG. Tuto již osmiletou fenu jsem tenkrát kryla starším, zdravým psem s vyšetřením srdce (dnes je mu již 10 let a těší se rovněž dobrému zdraví), kterého velmi dobře dobře znám. Nyní se u mé 4leté feny Anušky stejně projevil srdeční šelest. Není to nic závažného ( kompletní vyšetření u MVDr. Najmana),ale přesto...při hovoru s MVDr.Najmanem (kardiologem-specialistou č.1 u nás) jsme stejně došly k závěru, že i kdybych při vybírání páru měla oba rodiče, všechny prarodiče i všechny praprarodiče čisté kardiologicky, stejně se tam z nějaké předchozí generace může onemocnění projevit,takže to je pro chovatele velmi těžké a vždy sázka do loterie.
Však vezměme to samé u lidí. Dvěma zcela zdravým lidem se přesto narodí nějakou nemocí postižené dítě.
Kam by lidstvo dospělo, kdyby se lidé při rozhodování, zda si pořídí miminko říkali : co když ale ve 30 letech dostane cukrovku ?? co když ve 40 letech onemocní rakovinou ?? co když ho v 50 letech postihne infakt ?
Neberte to prosím jako znevažování lidstva, ale princip je snad alespoň trošku stejný....
Zodpovědný chovatel na postižených jedincích nebude chovat, množitel si najde cestu, jak nařízení a potřebná vyšetření obejít či zfalšovat.
P.S. Od minulého týdne, kdy se tu rozjela tato diskuse, neustále sleduji své "holky", zda se nedrbají....
jsem moc rada, ze mi mnozi dali za pravdu, ze informovanost o teto nemoci je temer miziva a mnozi o ni stejne tak jako ja slyseji poprve. Na techto povedenych strankach (oproti klubu Praha) bych ocekavala daleko vice informaci, zminujete se zde o selestech, DKK, Cushingovu syndromu, ale jiz nezverejnujete dalsi a dalsi nemoci, ktere toto puvabne plemeno trapi. Snad neni tak slozite pridat o par zalozek vice, kde by se strucne popsala dana nemoc. A neni to jen tato "drbaci" nemoc, je to treba i epilepsie, o te jsem na techto strankach take nenasla ani zminku a vysoke procento kavaliru ji trpi...samozrejme tu nemuzete vypisovat choroby od A do Z, ale ty nejcastejsi u kavaliru bych tu velice uvitala. Z meho pohledu to nebude prinosne jen pro majitele pejsku, ale i pro web jako takovy, vice informaci = vetsi navstevnost = vyssi pocet prihlasenych v klubu. Rada sem chodim, sleduju jak se pejskum dari na vystavach a nebo jen co je noveho. Myslim, ze takovych bude vice a vsichni uvitaji vetsi informovanost, at uz se jedna o nemoci, vysledky agilit a jinych sportu vcetne fotografii, apod. Navstevnost techto stranek by se urcite vyrazne zvysila, pokud o to tedy stojite, az tak daleko uz bohuzel nevidim :-)
neda mi, abych se nevyjadrila k predchozim prispevkum, tykajici se zdravi, uchovnovani apod. Naprosto souhlasim se slecnou "Katy", ale i jinymi. Nemoci se urcite nedaji "zrusit" ze dne na den, kdyz uz to je v takovem stadiu, ale proc tuto situaci stale prohlubovat?! proc nestojite o to, aby se zdravi techto pejsku zlepsilo?! i kdyby mela byt zavedena "jen" povinna vysetreni na selesty, DKK, luxace a treba i ta rezonance na "drbaci" nemoc, plus jeste nejaka dalsi vysetreni, tak by se snad dalo do jiste miry se zdravim kavaliru neco malo udelat. Vsichni tu pisete o predcich, ze se nemoc muze objevit u zcela zdravych rodicu, prarodicu, atd. Ale to uz nemyslite na budoucnost? Co treba za 30let? pokud takto budete postupovat dal, tak jsem zvedava kolik kavaliru se v te dobe dozije treba i 5ti let...Pokud mi nekdo z vas vysvetli, proc se nechce pristoupit k temto opatrenim v chovu, budu jen rada. Sama to proste nechapu a vzdycky si odpovim, ze v tom jsou penize. Cim vic stenat, at uz zdravych, nebo nemocnych, to je uz chovatelum jedno, protoze se o ne starat oni nebudou, tak samozrejme lepe...
P.S. omlouvam se chovatelum, kteri peclive vybiraji rodice svych kavalirich miminek a nasledne o ne s laskou pecuji...
Pár poznámek k předchozím příspěvkům a zároveň i k příspěvkům z fóra na http://www.cz-pes.cz/diskuse/4_8807_0.html
Nemůžu mluvit za oba kluby, takže jen za tento:
A na začátek malé vysvětlení - toto je klubový web (jak vidíte v hlavičce této stránky). Informace jsou dostupné všem návštěvníkům stránek. Ale není to nějaký obecný portál o kavalírech. Primárně je určen členům klubu, kteří dostávají informace i jinak - například v již zmíněném zpravodaji. A tato dvě 'média' nebudou nikdy stejná. Částečně se překrývají ale ve zpravodaji se dočtete něco navíc a zároveň na webu jsou zase informace, které neobsahuje zpravodaj. Tak to zkrátka je. Členové dostávají se zpravodajem 'přidanou hodnotu'. Nejsme však uzavření ostatním návštěvníků, důkazem je například právě toto fórum, kde může napsat svůj příspěvek opravdu kdokoliv.
*_... Jen na "moravském" je zmínka o zdraví a směšné podmínky uchovnění_ ...*
V roce 2003 byl vyhlášen ozdravný chovatelský program CKCHS klubu Čech, Moravy a Slezska. Informace najdete pod položkou
_Zdravotní program_ na tomto webu. Je to pět stránek se základními informacemi. Poznámky ke zdraví však najdete na mnoha dalších místech tohoto webu. Jedno období byla některá vyšetření povinná. Proč se to změnilo? Nepřinášelo to kýžený výsledek. Uvědomte si, že chovatelé můžou mezi kluby migrovat. Tady mají povinná vyšetření ... tak budu odchovávat u druhého klubu. Tam už to chtějí taky? Budu odchovávat na Slovensku ... Klubu rozhodně nebude vadit, že má méně členů. Ale bude mu vadit, pokud to se zdravím kavalírů myslí vážně, že pokud je málo chovatelů pod tímto programem, mají jeho členové menší možnosti ve výběru při krytí, bude problematické dohledat zdravotní informace o 'neklubovém' štěněti, které si chce někdo koupit ... Tak musí hledat jiné cesty. Domnívám se, že vyšetření nemusí být povinná. Každý se může dobrovolně hlásit k ozdravnému programu. V 'Chovatelském servisu' na těchto stránkách si může kdokoliv prohlédnout výsledky jednotlivých vyšetření. Nikoho nenutíme, ale na druhou stranu si kdokoliv ze zájemců o psa může říct _proč tento chovatel neuvádí výsledky ... proč u tohoto psa/feny zde není žádné vyšetření_ a to ho může ovlivnit při koupi. A zpětně to tlačí chovatele, aby na tato vyšetření chodili.
*_... Bohatě stačí, že lidé už neřeší ani to srdce a kyčle ..._*
Ale ano, pokud se podíváte pořádně, je jasně vidět zlepšující se trend u poslechů srdce. V polovině tohoto roku bylo již tolik vyšetření, kolik jich bylo za celý rok 2006. A hlavně, pokud si prohlédnete výsledky po zdravotní stránce, vypadá to velmi nadějně. Pokud jde o kyčle, tam se určitě musí ještě zapracovat, ale opravdu se nedomnívám, že tomu pomůže nějaké nařízení. Také si uvědomte, že 3/3 u kavalíra a 3/3 u bordeauxské dogy je dost velký rozdíl. Tím nechci říct, že nechceme u všech naši odchovů 0/0. A komické na tom je, že jedna osoba, která ve fóru právě toto kritizovala, má u svých psů srdce vyšetřené, ale kyčle NE. Co k tomu dodat. Potřebujete k tomu nařízení, nebo vám jde také o to zdraví?
*_proc nestojite o to, aby se zdravi techto pejsku zlepsilo?! i kdyby mela byt zavedena “jen” povinna vysetreni na selesty, DKK, luxace a treba i ta rezonance na “drbaci” nemoc, plus jeste nejaka dalsi vysetreni, tak by se snad dalo do jiste miry se zdravim kavaliru neco malo udelat_*
Ale stojíme. Od začátku tohoto roku je možné ve výsledcích vyšetření zobrazovat výsledek JAKÉHOKOLIV vyšetření, ne jen MVD, DKK a pately. A i bez jakýchkoliv nařízení je tam již první vyšetření genetických vad očí a vím o tom, že právě na toto vyšetření, se dost našich chovatelů chystá. A jistě je právě tam zveřejní. Upravili jsme výsledky vyhledávání informací o jednotlivých psech (opět začátkem tohoto roku) tak, že mimo jiné zobrazují právě výsledky zdravotních vyšetření, takže případní zájemci pak mají veškeré nám dostupné informace o psovi na jedné stránce. A to zase tlačí chovatele, tato vyšetření provádět a zveřejňovat. MVD a DKK jsou v našem klubu podporována i tak, že chovatel, který tato vyšetření má, dostává různé slevy - na MVD při bonitaci, při vystavování krycího listu ...
Samozřejmě, ne vše musí vyjít, něco se třeba bude muset zkusit jinak. Ale za rok a půl existence této verze stránek, zdá se vám to málo? A samozřejmě se pokračuje dál. A všechny tyto informace jsou dostupné všem, tedy i nečlenů, zdarma a docela malou skupinou lidí, kteří to zdarma, ve volném čase a z nadšení dávají dohromady.
*_... Snad neni tak slozite pridat o par zalozek vice, kde by se strucne popsala dana nemoc_ ...*
*_ale jiz nezverejnujete dalsi a dalsi nemoci_*
No to opravdu není ... ale k dítěti také nemáte kompletní manuál, čím vším bude trpět a co s tím. A informace ani neočekáváte na jednom místě, pěkně pohromadě. A kromě toho popisu choroby zárověň očekáváte radu co s tím, nebo alespoň info o veterinárním specialistovy, či pracovišti, kde vám provedou diagnózu a poradí jak dál. Takže než tam tak strašně jednoduše prsknu tu novou záložku, tak sháním patřičně info, bojuju s nezájmem samotných veterinářů (právě teď sháním seznam kvalifikovaných pracovišť na jednu chorobu, požadavek jsem zaslal 28. června, odpověď že múj požadavek postupují dál jsem dostal 16. července, dnes je 18. srpna a stále nic). A takových problémů je, pokud chcete opravdu připravit kvalitní informace mnohem víc. Takže ne, problém to zase není, jen to chvilku trvá. Zkuste o tom trošku popřemýšlet, než napíšete _tak a hrr na ně, teď to tomu klubu nandáme, ale možná až pozítří, teď jedu na chatu_. Jenže někteří lidi z vedení klubu zrovna na tu chatu nejedou. Oni připravují článek do zpravodaje, na tyto stránky, oni píší výsledky z výstavy, tisknou přihlášky na bonitaci, shánějí místo, kde tu bonitaci uskutečnit, připravují tabulky odchovů a rychle ještě skočit na poštu a poslat ty krycí listy, nominovat rozhodčí na výstavy ...
*_vysledky agilit a jinych sportu vcetne fotografii_*
Tento klub se nezabývá agility, sporty, tancem se psem. A přesto, protože se domníváme že sport i tanec ke kavalírovi kromě vystavování patří, při vytváření této verze stránek byla dost zvětšena sekce _Aktivity kavalírů_. Takže kromě agility a tance se psem tam najdete canisterapii, coursing flyball, dogtrekking, sportovní kynoligii. A pkud má někdo zájem, jistě si dohledá web, či klub, který se na to či ono specializuje. Naší náplní je chov a vystavování a tomu se snažíme věnovat. Přesto pořádáme klubovou soutěž _Sportovní šampion a sportovec roku_ a podílíme se na _mistrovství republiky kavalírů v agility_. Financujeme pro tuto soutěž poháry, lidé z vedení klubu se této akce účastní. Zdá se vám to málo? Chcete fotky ze sportovních akcí? Myslíte si, že vám je někdo pošle? Kromě agility (kde si své odpracovává Lenka Železná a pan Růžička), coursingu (práce Petry Breinekové, Mariky a mé maličkosti) nic. Nezlobte se, ale opravdu nemůžete chtít, abychom objížděli všechno. Ale i tak se snažíme.
A syringomyelie? Jak se ukázalo výše, členové obou klubů základní informaci dostali. Teď se bohužel musí počkat, až se k nám dostanou nějaké relevantní údaje a budou k dispozici nějaká řešení. Pokud vím, klubová poradkyně chovu situaci sleduje a určitě nás bude včas informovat. Pokud to bude pro zpravodaj, tak slibuji že článek, nebo přinejmenším nějaký výtah, umístím na tyto stránky.
A malinká poznámka na závěr. Agresivním a napadající způsobem psaní příspěvků do fór se asi vstřícnosti nedočkáte, já osobně bych volil a očekával spíš kavalírštější přístup, zvláště ve společnosti tohoto plemene. A ne všeho dosáhnete příkazy a nařízením. Už James Thurber napsal: _Je lepší mít malý kroužek svobody kolem sebe, než velký v nose_.
Tak koukám, že Vás můj poslední příspěvek doslova zvedl ze židle, to jsem ráda ☺ Váš přístup není zdaleka, jak sám píšete „kavalírský“, vyzdvihat jen to dobré nad hlavu, útočit na jakýkoliv jiný, Vám samozřejmě oponující názor. Měl byste se zajímat o názory ostatních lidí, a ne jen svých „stádových slepiček na dvorku“. S tímto přístupem to moc daleko nedotáhnete...
Vyzdvihujete „zlepšující se trend poslechu srdce“. Ale už neuvádíte, kolik psů je připuštěno do chovu s jeho vadami, o tom se samozřejmě mlčí....když přeskočím k luxaci, toto vyšetření povinné není, když má někdo zdravého psa, tak to samozřejmě rád uveřejní. V případě postižení luxací se nikde nic uveřejňovat nemusí a „chovatel“ mrská jedno postižené štěndo za druhým. Samozřejmě ne všichni... A zřejmě jste špatně pochopil předchozí příspěvky, jak jste nabíral hladinu adrenalinu v krvi, zkuste to tedy ještě jednou a s klidnou hlavou. Řešilo se tu POVINNÉ vyšetření nemocí, nikoliv žádná dobrovolná, kterými se vyřeší jen velmi nepatrný zlomek problémů....
Pokud mohu a neurazíte se, zmiňujete se o „objíždění všech akcí“, proč jednoduše nepožádáte nějakého kavalířího agiliťáka, nebo jakéhokoli sportovce z jiného odvětví, aby Vám zaslal fotografie, popř. Sepsal nějaký krátký článek. Stejně tak naleznete mezi majiteli kavalírů i veterináře, výživové poradce, apod. Věřím, že by Vám tito nadšenci velmi rádi pomohli, a nebo naopak, pokud se už rozhodli s Vámi neztrácet čas...Zapojte víc lidí a Váš klub bude jen vzkvétat....ale chápu, toto jsou klubové stránky, tak se i jejich obsah podle toho řídí....Doufám, že Vás moje rady opět nezvednou ze židle a alespoň trošičku se nad nimi zamyslíte, komentovat je stylem: „ani kuře nehrabe zadarmo“ si prosím ušetřete, stačí najít jen ty správné nadšence ☺ A když Vám někdo pochválí Vaší práci, je slušností poděkovat...ale to sem už nepatří
Dobrý den,
debatu k tématu SYRINGOMYELIE sleduji už od prvního příspěvku, který se objevil zhruba před týdnem a děkuji těm přispívajícím, kteří zveřejnili odkazy na stránky, kde se o této nemoci můžeme dozvědět více. Od toho tady fórum máme, aby se lidé navzájem více informovali, pokud někde narazí na zajímavou informaci a chtějí se o ni s ostatními podělit.
Naprosto však nechápu Lucku, které jde asi více o obviňování a napadání a to právě těch, kteří se o vyšší informovanost snaží. Do této debaty jsem nechtěla vůbec zasahovat, ale poslední příspěvek Lucky unášené jako jediné na hladině adrenalinu mně k tomu donutil.
Lucko, vezmu to od začátku, ptáte se, proč jste ještě o této nemoci neslyšela a rozhořčujete se nad tím, že na klubových stránkách nemáte více informací...Jednoduchá odpověď - zřejmě jste málo hledala, kdo chce, v dnešní době si spoustu informací najde a záleží jen na něm samotném, jak kvalitní informace a v jakém rozsahu je schopen si ke konkrétnímu plemeni, či obecně, jakémukoliv problému sehnat. Nejsme přeci malé děti, abychom nečinně čekali, až nám budou informace naservírovány pod nos!!!Stejně tak jako neexistuje jediný zdroj informací obsahující veškeré informace o lidských nemocech, nečekejte, že klubový web bude schopen informovat naprosto o všem, co se kavalírů týče. Snad, až nebudou členové klubu a nejen ti, tak líní zasílat zajímavé informace vedení klubu, případně tvůrcům stránek a podílet se tak na zkvalitnění informovanosti, budete spokojená i Vy. Nic Vám přece nebránilo v tom, aby jste informace, které jste získala, slušnou formou poskytla na fóru široké veřejnosti, případně vyzvala další, aby, pokud nějaké informace mají, učinili stejný krok. Ale Vy se raději rozčilujete, domáháte se povinných vyšetření...Nikdo Vám nebrání v tom, aby jste vzala svého psíka, objížděla naši republiku i zahraničí, absolvovala spoustu vyšetření u specialistů a potom se svými výsledky, postřehy a zkušenostmi pochlubila veřejnosti.
Voláte všichni po informovanosti, proč jste tedy vy, kterým kavalír zemřel na tuto chorobu, veřejnost o této problematice neinformovali!? Čekáte na to, že snad pan Král bude obcházet všechny členy a každého se ptát, zda náhodou nemá nějaký příspěvek, zajímavou informaci, návrh, nápad, jak zkvalitnit web samotný nebo informovanost členů? Říká vám něco slovo iniciativa? Ano ono je pohodlné nic nedělat, jen čekat, co se kde objeví, ale bez práce nejsou koláče...Domníváte se, že lidé, kteří nejsou schopni ani do seznamu chovných zvířat zaslat kvalitní aktuální fotografii prahnou po nějaké informovanosti nebo jim záleží na tom, aby se chovalo na zdravých jedincích?
Píšete o tom, že do chovu jsou pouštěna zvířata s vadami...Máte konkrétní příklad? Máte nápad, jak při bonitaci odhalit veškeré skryté vady, které se mohou projevit třeba až za 5 let? Pochybuji o tom. Nic na světě nezabrání tomu, aby se objevovaly vady a nemoci, nezabrání tomu ani povinná vyšetření, pouze vyřazování z chovu těch jedinců, u kterých se vada projevila a etika chovu, serióznost chovatelů dokáže tyto problémy eliminovat. Kdo chce, cestičku si vždycky najde a bude chovat i na problémových zvířatech, chovatel, kterému na zdraví jeho psů a odchovů záleží, si dál bude nechávat dělat různá vyšetření, aby choval s čistým svědomím na zdravém základu a přes to všechno se určitě ve svém chovu setká s problémy, tak tomu bylo je a bude. A pokud chce někdo přispět ke zlepšení zdravého chovu a kavalírů obecně, jeho nápady, příspěvky a názory jsou určitě vítány, začněme ale každý u sebe, prosím, a ušetříme si podobně nevhodné debaty, jakou se momentálně snaží rozpoutat Lucka, i když to určitě v zárodku neměla v úmyslu.
Ještě malý dodatek k mé odpovědi.
Lucko, pokud tak moc stojíte o povinná vyšetření, sepište svůj požadavek, jezděte na členské schůze, tam ho předneste..., pokuste se ho prosadit, sama uvidíte, jaké budou reakce a jaké další skutečnosti a problémy s tím spojené se objeví, ono nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá...Iniciativě se ale meze nekladou!
Ano, pani Buzkova, jsem tu uz bohuzel jedina "unasena na hladine adrenalinu", vznasim se primo v oblacich vzteky :-))) Nebude toto diskuzni forum snazsi uplne z techto stranek odstranit? aby podobni "rejpalci" jako ja nemohli verejne napsat svuj nazor? aby spina co je kolem techto pejsku nevyplula nahodou na povrch... Chtela jsem puvodne znat jen duvod, proc se na techto stankach vice neinformuje, nebyla moje iniciativa prejit k diskuzi o povinnem vysetreni. Avsak kdyz se to tady tak "pekne" rozjelo, nehodlam mlcet, jako vetsina ostatnich, kdyz vim, jak natom kavaliri jsou. Vzdyt se kouknete na ostatni diskuze, nikdo nikam neprispiva, protoze se nehodlaji dohadovat a nebo nemaji jednoduse odvahu se tu podepsat svym jmenem...co vic dodat, lide od kavaliru se proste nikdy nezmeni, je to velika skoda. Ti co chovaji s laskou brzy se svym chovem skonci a zbytek "chovatelu" to rozjede ve velkem...
Reaguji prvně na příspěvek pana Krále: Nelíbí se mi věta *Jedno období byla některá vyšetření povinná. Proč se to změnilo? Nepřinášelo to kýžený výsledek.*
Nepřineslo to výsledek v průběhu pár let, proto byl důvod povinné vyšetření zrušit? Je to běh na dlouhou trať, člověk nemůže čekat, že po tak krátké době se situace zlepší.
2) *Také si uvědomte, že 3/3 u kavalíra a 3/3 u bordeauxské dogy je dost velký rozdíl* jaký? kyčle "trojkových" psů vypadají stejně, jen u těch velkých jde ten problém víc vidět. Psy to bolí stejně, viděla jsem trojkového kavalíra a nic moc pohled to nebyl:( A že by křížení psů s lepším výsledkem RTG kyčlí nebylo přínosem? Samozřejmě, i dva zdraví jedinci mohou dát nemocné štěně, ale ta pravděpodobnost je daleko menší. Pokud oni "nulkoví" psi měli nemocné rodiče, může se to projevit na štěňatech. Kdyby bylo ale 5 generací zdravých psů, pochybuju, že by byl problém takový, jaký je.
Paní Bůžková: Lucka tady nikoho nenapadá, jen poukazuje na alarmující situaci v chovu. Mělo by se mluvit i o špatných věcech a neúspěších, ne jen o kráse a úspěchu. Na kolika stránkách KKCHS jste našla seznam odchovů a jejich (byť nepříjemné)osudy? Jistě jich bude velmi málo, pokud vůbec. Smyslem je zatajovat, co to jde.
O infomovanosti: já měla takto postiženého psa a nikdy by mě nenapadlo, že by to mohlo být tak vážné. Připisovali jsme to kožním problémům, roztočům, stomatologickým a ORL problémům. Na to vše jsme pejska léčili a ani veterinární lékař nám neřekl, že by to mohla být neurologická porucha. Pejsek zemřel, ale ne na syringomyelii, což jsem psala. Pokud bude mít člověk zájem o nějaké plemeno, těžko se dostane k informacím klubu, proto by se o tomto mělo mluvit i veřejně.
Samozřejmě, pokud se připustí starší psi, kteří nevykazovali žádné zdravotní problémy, nedá se nic dělat, taková je příroda. Pak by ale daný jedinec neměl být připuštěn k chovu.
Řeknu Vám příklad: Chovatel, který si svých psů váží, by měl mít velký zájem o své odchovy, proto by bylo dobré, kdyby dělal jakýsi "monitoring" všech psů a jejich obtíží, aby popř. mohl lépe vybírat spojení nebo štěňata, doporučovat štěňata zájemcům apod. Mám zkušenost s CHS, která toto provádí a vše zveřejňuje na svých webových stránkách (i to špatné). Protože má paní CHovatelka (s velkým CH) TAKOVÝ zájem o zraví svých odchovů, proplatí část nákladů za vyšetření štěněte, které provádí majitel. Nutno podotknout, že tato CHS se nezabývá chovem kavalírů, pouze jsem to dala jako příklad, že *všechno jde, když se chce* . Sledování zdraví je dlouhodobá záležitost a nad počátečními neúspěchy by se nemělo nijak výrazně pozastavovat.
Dále - nikdo tady nikoho nenapadá, pouze se diskutuje. A jak můžete vidět, je stále více lidí, kteří o této nemoci nevěděli a to o lecčem vypovídá.
Omlouvám se za případné stylistické chyby, ale nemám čas na opravy:)
Souhlasím s paní Bůžkovou a všem ostatím
doporučuji pořízení pejska plyšového ....
Fórum určitě nikdo rušit z důvodu výskytu "rejpalů a rejpalek" nebude, protože často jsou to právě ti rejpalové, kteří způsobí kladný směr posunu řešení daného problému.
Naposledy k napadání, kdo si myslí, že Lucka nenapadá, ať si ještě jednou přečte její příspěvky. Když pominu skutečnost, že jako stádová slepička na dvorku klubu si nepřipadám, do jisté míry rozhořčení Lucky chápu. Já bych také uvítala, kdyby chovatelé otevřeně mluvili o svých nezdarech, ale naprosto si nedokážu představit, jakým způsobem by se toho dalo dosáhnout, vy ano? Není to ve mně, mně nedělá problém veřejně hovořit s kýmkoli o problémech, které se vyskytly u mých odchovů, neměla jsem problém s tím, když se vyskytl problém u mou fenou odchovaného štěněte, informovat o tom vedení klubu, vrátit majitelům celou částku, za kterou jsem štěně prodala...vím totiž, že problémy jsou a tím, že se o nich nebude mluvit, určitě nezmizí. Jenže jsou lidé, chovatelé, kteří se bojí, že pokud veřejně připustí ve svém chovu problém, už si nikdo po jejich feně štěně nekoupí, případně nikdo už nevyužije jeho psa v chovu. Pokud máte tu sílu, změňte to, lidem nepřikážete, aby mluvili o věcech, o kterých mluvit nechtějí.
Máte plná ústa (nechci být nezdvořilá)jakýchsi chovatelů, kteří "mrskají" štěňata na nemocných rodičích, jedinců, kteří jsou uchovňováni nemocní,ale nedovídáme se od vás konkrétní jména, když tolik voláte po zodpovědnosti, proč se zde ta jména neobjevila, také patříte k těm, co se bojí?! Rozhořčovat se obecně nad čímkoli umí každý, ale odvahu konkretizovat najde málo kdo.
Máte pravdu, také znám chovatelskou stanici, kde majitelka platí část nákladů na vyšetření svých odchovů, tohle ale považuji za extrém.
Také bych byla ráda, abychom si všichni uvědomili, že pokud by se přistoupilo na povinná vyšetření a mělo by to přinést po dlouhé době výsledek, musely by se na tom dohodnout oba české a slovenský kluby.
Marto moc díky za Vaše slova, i já sleduji debatu k nemoci zvané SYRINGOMYELIE o které jsem se poprvé dozvěděla až ze zpravodaje č. 1/2008. Vlastním 5 kavalírků, prvním dvěma již "táhne" na 9 rok (dalším je 7let , 4roky a 1 rok) a musím říct, že se svého věku dožívají zatím ve zdraví. Jak pan Král tak i Vy mi mluvíte úplně z duše a myslím že Vašimi příspěvky jste řekli k danému tématu i rozpoutané diskusi vše co se říci dalo. Děkuji Vám oběma.
Lenka Poláková
Informace byste především měla obdržet od chovatele, odkud jste si vyhlédnuté štěňátko vybrala. Co kdybyste to zkusila tam ????
Dobry den,
souhasim s p. Kralem , ikdyz se mi obcas nelibi ponekud utocny ton. Napr. je komicke, ze nekdo hlasa o zazavedeni povinnych vysetreni a pritom ma sve kavaliry vysetrene pouze na srdce.Napr. muj ru kavalir ma rtg patere , kycli i srdce, rozhodla jsem se po tyto vysetreni z duvodu velke fyzicke zateze, chtela jsem si byt jista, ze je drav a nezadelam mu na pripadne zdravoni potize.Nemam to oficialni, protoze muj veterinar neni k ofc. vyhodnocovani opravnen.V budoucnu se urcite nechystam zabyvat chovem kkchs, mam dva kavaliry jen tak pro radost a tak to i zustane..
Ano, informace by jste měla dostat od chovatele..... ale co když máte chovatele, který je právě tím množitelem? Já sama mám štěně, chovateli se ozvu, pošlu fotky a on ani neodpoví, nemá zájem, na výstavách se ke svému odchovu nehlásí, několikrát porušil chovatelský řád, na výstavy své psy barví (aby měli ten vysněný, krásný kožíšek), atd... Pokud Lucka má nějakého podobného chovatele, nedivím se jí, že má plné ústa množitelů a má na ně vstek. Ono běhat s pejskem neustále po veterinářích není nic příjemného. A proč si štěně od množitele vlastně někdo koupí??? Protože když se obrátíte na poradkyni chovu, doporučí vám právě tuto osobu, má šampiony a zprvu vypadá mile. A proč nechtějí jmenovat? Já jsem svou chovatelku jednou jmenovala a skončilo to výhružkami, telefonáty v noci atd. - už to zažít nechci. Ale to je už vlastně jiné téma, omlouvám se. Takže chápu Lucku, ale chápu i pana Krále s paní Brůžkovou.
Dnes jsem dostala odpověď z kliniky Jaggy .Provádí již vyšetření na tuto nemoc.Toto se děje při inhalační narkoze a podle množství narkozy se odvíjí cena.Bohužel zatím dost vysoká,ale chápu že přístroj a také příprava veterináře na posuzování něco stojí.Pohybuje se mezi 11-12500 kč za pejska.Chci se ještě informovat na to jakým stylem uvádí výsledky,jestli je to jako v Anglii.
Nebudu už tady odpovídat Lucce,protože asi neodchovává a vidí vše velmi jednoduché.Vyřadila by všechny příbuzné postižených zvířat -jakoukoli chorobou z chovu.Nezbylo by nic .To je nemožné.Tak jako nikdy se nebudou rodit jen zdraví psi.DKK např. se u Něm.ovčáků sleduje už tolik let a je tu stále.
Vždy má každý zájemce možnost zeptat se chovatele jaké vyšetření dělá u rodičů štěněte a vybrat si dle svého uvážení.Je Nás velká spousta ,kterým opravdu ZÁLEŽÍ na zdraví kavalírů.Touto nemocí jsou postižená i jiná plemena a vlastně neznám plemeno nezatížené nějakou chorobou.
Je to smutné,ale jen zdraví pejsci se nerodí ,tak jako se nerodí jen zdraví lidé.
Tady např.odkaz na polský portál ,kde se o syringo píše a většina polštině rozumí.http://www.cavalierworld.eu/cavisiowo/portal.php?show=82
plně s vámi souhlasím...přesně tak...musím říct že je to hezky napsané,už kvůli tomu že já mám stejný problém-bohužel...
Můžu se zeptat, proč rtg páteře? Kvůli syringomyelii? A dá se na takovém snímku něco poznat (směrodatného)? Pokud ano, tak proč by se dělala mgn rezonance, která je mnohonásobně dražší?
Dovolím si odpovědět za Vladěnu, na kterou byl tento příspěvek nespíše směřován. Psala, že má aktivně pracujícího kavalíra, proto mu nechala udělat všechna možná vyšetření, která šla, aby náhodou pejsek netrpěl, i kdyby případnou bolest nedával najevo. Např. v agility se RTG páteře dělá poměrně často (samozřejmě záleží na majiteli, protože to zatím nikdo nevyžaduje) hlavně u velkých plemen. Důvod je jasný - ohýbání nad překážkami, pády houpačky a hlavně proplétání slalomem -to vše je pro páteř velmi namáhavé. Pokud jsem to,Vladěno, napsala špatně, prosím, opravte mě. děkuji
RTG patere neni u syringomyelie smerodatny. RTG a CT zobrazuji u vysetreni patere tvrde tkane. Jejich denzita, signal, prekryje misni kanal tkan. Proto je zapotrebi prave magneticek rezonance, ktera naopak prednostne zobrazuje "mekke tkane". Pokud vim, tak klinika jaggy v Brne je jedina siroko daleko ve stredni Evrope vlastnici tento pristroj. Proto je cena vysetreni vysoka a nadale i bude...
Tak tak.. já jsem na to vlastně zapomněla odpovědět:D no nevadí, udělala jste to za mě. Mně šlo spíš o to, že Vladěna asi nechtěla vyšetření na syringomyelii, ale pouze na páteř z důvodu, který jsem napsala výše (aspoň si myslím, že to tak bylo) - pes pracuje, tak aby měla jistotu, že jej nezatěžuje moc a je po stránce pohybového aparátu v pořádku.
Ano, odpovedela jste dobre.Zdalo se mi, ze trochu kulha a nebyla jsem i jista z jakeho duvodu, tak ,kdyz uz byl na stole ve slabe narkoze, tak jsem pro jistotu nechala udelat vsechno.Sice uz nekulha, ale clovek nikdy nevi.
Ano, odpovedela jste dobre.Zdalo se mi, ze trochu kulha a nebyla jsem i jista z jakeho duvodu, tak ,kdyz uz byl na stole ve slabe narkoze, tak jsem pro jistotu nechala udelat vsechno.Sice uz nekulha, ale clovek nikdy nevi.
tak to jsem ráda:) já taky plánuju vyšetření všeho, když už bude spinkat.. my máme povinný RTG kyčlí(nemám kavalíra), takže to vezmu při jednom:)
Dobrý den, v první řadě ráda bych poděkovala lidem informující o tomto onemocnění ale i všem lidem pracující na těchto stránkách a jim podobným. Tato diskuze se ubírá všechny možnými směry jak na narážky na stránky tohoto klubu nebo na chovatele atd. Nedá mi to a musím se do diskuze zapojit. Asi před necelými dvěma roky jsme si rozhodli pořídit kavalíra na sport pro dítě, samozřejmě s PP. Koupili jsme dostupnou literaturu v čj a začali prolézat stránky týkající se kavalírů. Asi po dvou měsících jsme začali kontaktovat chovatele. Musím říct, že jsem byla i zděšená a celkově z chovu tohoto plemene smutná. Co se týče zdraví zazněli u chovatelů věti: „DKK to je zbytečné u kavalírů vyšetřovat, na to oni netrpí., luxace patelle, to máme ale to se vyšetřuje jen takovým osaháním nohy. Chcete ukázat vyšetření rodičů, já se ty papíry pokusím najít, ale vůbec nevím kde jsou, opravdu to musíte vidět?....(nakonec jsme je neviděli) Po takovýchto zkušenostech jsme se rozhodli pořídit fenu tzv. „ na chov“ a možná na ní jednou chovat. Nedivte se proto lidem, že si na chovatele stěžují. Opravdu jsou chovatelé kteří na zdraví nedbají a samozřejmě jsou i ti kteří se snaží plemeno vylepšit. Dnes máme doma roční kavalíři BH slečnu a vím mnohem víc věcí než jsem věděla před tím rokem a pár měsíci. Zaznělo zde, že si můžeme informace zjistit sami. Ano to se dá na internetu je dnes opravdu všechno to nepopírám, ale je toho hrozně moc. Intenzivně studuji všechny možné věci okolo psů, ale na tuto nemoc jsem poznala dnes. Je blbost chtít po budoucím majiteli vše. To neví nikdo. Mohu znovu uvést i příklad z vlastního života. V roce 2005 jsem se rozhodla, že si jednou pořídím australského ovčáka. Celou tu dobu jsem je studovala, hledala chovatele, studovala rodokmeny atd. atd. Po třech letech vím do kterého chovatele půjdu a jiné věci. Troufám si říct, že vím dost a že tuším na co si dát pozor. Ale připadá Vám normální tři roky studovat abychom měli jistotu pořídit si slušné štěně! Mě opravdu ne. I když jak říká má kamarádka já musím mít vše dokonalé když jde o psy :D. Zazněl tu i pro mě vtipný ( pardon) názor vyřadit všechny jakkoli nemocné psy z chovu. Dle mého názoru by se přešlo od problému k jinému problému. Zbyla by u nás velice omezená základna chovných psů. Pokud by jsme se množili převážně jen mezi sebou v rámci ČR došlo by k postupně k absolutní příbuzenské plemenitbě, nehledě na to, že některé dedičné nemoci by se objevovali v stých generacích po tomto radikálním kroku ( vyřazení z chovu všechny nemocné psy). Tím se stále zužovala genetická základna a ještě dlouhou dobu by se nejspíš vyřazovali nemocní psy z chovu. A jak je známo z příbuzenské plemenitby mohou vzniknou nové zdravotní neřesti. Takže když to tak přeženu, pokud by jsme se tohoto plánu chytli, asi by jsme museli nechat kavalíry vyhubit a nebo je v laboratoři geneticky upravit . Samozřejmě by se dalo jezdit krýt do zahraničí. Ale celoplošně by stoupla cena kavalíra a zvedla by se poptávka po kavalírcích bez PP… Na toto téma by se jistě dal napsat román. Řešení i opatření nemohou přijít hned. Ale celá situace se může zlepšit. Čím víc lidí se zapojí a smysluplně a intenzivně bude pomáhat, dodržovat ozdravné programy apod. Tím rychleji se bude situace postupně zlepšovat. Co bylo, bylo a to už nezměníme, ale zamysleme se nad zítřkem, dohodněme si cíle a pomalu, ale jistě si za nimi.
Páni, díky za info. V Mimoni stojí vyšetření ,,jen" 6 000, v Brně na Jaggy 2 x tolik, tedy 12 000.
Dobrý den, rád bych se zeptal, jaká je u chovatelů praxe v případě, že se v některém vrhu syringomyelie objeví. Je obvyklé dál chovat na ostatních psech a fenách z tohoto vrhu? Provádí se u chovných jedinců z tohoto vrhu vyšetření? Zde http://gardenia.freepage.cz/ jsem např. našel že Gardenia Merlin Bohemia tuto nemoc má, ale přitom v chovné stanici dál chovají na jejích sourozencích.
Vzhledem ke stavu výzkumu této choroby (diagnostika, léčba) nám nezbývá nic jiného než kopírovat doporučení, která jsou k dispozici chovatelům v Anglii. Najdete je na těchto stránkách v sekci _Zdravotní program (Syringomyelie)_. Doporučení se týkají chovného páru, na vztahy mezi sourozenci se nezaměřují.
Na stránku, kterou uvádíte jsem se díval, ale o tom, že fenka má prokázanou SM jsem nic nenašel. Pouze to, že se majitelé domnívají, že ji má, podle symptomů kterými trpí. Pokud mají majitelé příslušný certifikát vydaný veterinářem, který k tomu má oprávnění (v ČR pouze Jaggy), měli by informovat chovatele. Pokud certifikát nemají, bylo by dobré (pokud jsou všechny ostatní možnosti vyloučeny a symptomy budou přetrvávat), pro dobro věci nechat vyšetření provést a to i v případě, že na fence nehodlají chovat.
Dobrý den, děkuji za vaši odpověď. Souhlasím s vámi, opravdu na uvedené stránce není oficiální certifikát, že se jedná o SM. Uvádí se, že 60% kavalírů má SM a dalších 35% má obdobnou deformaci. A i přesto, že jsou publikována takto vysoká procenta a i přes popsané příznaky např. u uvedené fenky, je vaší odpovědí odvolávka na oficiální certifikát? A i když oficiální potvrzení SM bude, tak stejně není vydáno doporučení týkající se sourozenců. Kromě toho – jaký efekt bude mít, provede-li vyšetření až majitel?. Nebylo by lepší vyšetřit chovné jedince a pak náklady rozpočítat na všechna štěňata? Zvlášť když je pravděpodobnost výskytu např. v tomto případě relevantní? Každý potenciální nový majitel určitě rád zaplatí za štěně takto opodstatněnou vyšší cenu. Nebo co jiného lze udělat pro eliminaci uvedených špatných čísel?
Po prostudování dostupných materiálů-a je jich dost,byste zjistil že vyloučení SM u rodičů nevylučuje onemocnění u jejich potomků a system genetického předávání dodnes není
nikomu jasný.Rodičovský pár,který je teoreticky pozitivní na SM může mít naprosto zdravé potomky a naopak, a nemoc se bohužel odjeví až třeba v páté generaci.Pokud z literatury vím,hledá se dnes v zahraničí spíše cesta jak odstranit příčiny této choroby.
Největší světové kapacity v čele s Dr, Clare Rusbridge se touto chorobou zabývají od roku 1996. A přesto existují pouze ta doporučení, které jste si přečetl. Doposud neexistuje 100% diagnostika - pokud bude MRI sken čistý, může se do měsíce začít objevovat syring, pokud by byl sken čistý v průběhu celého života kavalíra, neznamená to, že není skrytým nosičem této choroby.
A ta vysoká čísla, která zmiňujete, naopak vedla k tomu, že na konferenci veterinární neurologů v roce 2008 bylo rozhodnuto,
že cituji: _není nutné vyloučit všechny jedince s prokázanou syringomyelií_.
Situace je velmi složitá a jak jsem již mnohokrát psal, dokud nebude k dipozici rozumná diagnostika, těžko se pohneme dále.
V současnosti se potácíme mezi dvěma extrémy: ignorancí x honem na čarodějnice a hysterií. Obojí je špatně.
Připojuji poznámku, která souhlasí s příspěvkem paní Diblíkové: na mezinárodní výstavě ve Welsu v Rakousku v prosinci 2009 jsme otázku SM a dostupné diagnostiky diskutovaly s paní Schremmer z BRD a s paní Weiss z Rakouska. Obě dlouhá léta kavalíry chovají. Považujte, prosím, moji reakci za můj zcela subjektivní názor. Je možné konstatovat, že ani magnetická rezonance (MR) s negativním výsledkem rodičů a prarodičů - nebo jednoho z prarodičů - nevyloučí SM u potomka. Nicméně provedení MR na certifikovaném pracovišti a její vyhodnocení atestovaným veterinářem zvyšuje prestiž chovatele a cenu štěněte, na které je v BRD 2letá "záruka".
Dle ústního sdělení výše jmenovaných chovatelek je nejspíše častější příčinou výskytu SM snaha o zmenšování plemene. Takzvaní "mezipsi" - to jest ani-kavalíři-ani-kingové se zmenšenou/de fakto zmrzačenou lebkou vykazují statisticky častější výskyt SM nebo jejich potomci tuto chorobu získávají. Nicméně Matyášův (viz výše) údaj o 60 % kavalírů, kteří mají mít SM se mi zdá poněkud neadekvátní. V Rakousku nyní probíhá několikaletá studie o týrání chovem. Bylo by jistě vhodné využít nabízených prostředků z EU a do této studie se zapojit.
Krásný rok MMC a jenom zdravé a veselé pejsky přeje
Olga Záleská.
Jen k těm 60% ... je to hodně vysoké číslo, taky se mi to zpočátku zdálo být neadekvátní. Díky této diskuzi mi začli psát majitelé kavalírů nejen z ČR (23lidí celkem - snad jsem na nikoho nezapomněla). 11 z nich má vyšetření: 1.neg.,10.poz. Ale víc jak čísla mě na tom všem zaujmula jiná věc, 6 psů z 10 má v rodokmenu stejného jedince. Záměrně sem nenapíšu jeho jméno, protože to může být opravdu jen velká náhoda, ovšem pokud by bylo pravdou, že tento jedinec přenáší SM, tak těch 60% kavalíří populace naprosto souhlasí.
Dobrý den, je možné, že by se tato nemoc mohla projevit už u čtyř až pětiměsíčního štěněte? Četl jsem, že obvykle až od půl roku. Pejsek má frontline, za poslední tři týdny je odčervený (dokonce dvakrát,prvně akutní zvracení). Veterinář přikládal drbání ucpaným anál. žlázkám, má je dvakrát vyčištěné a zdá se, že nyní snad nenaplněné. Přesto se drbe. Vet. uváděl ještě možnost alergie na nějakou složku krmiva. Jaké jsou možné další příčiny? Mimochodem - jak často se drbe normálně pes? Hloupá otázka asi, ale nedokážu říct, zda jen neslyším růst trávu.
Dobrý den, Tomáši, píšete, že má pejsek "snad" nenaplněné žlázky. Doporučuji překontrolovat u veterináře. Náš pejsek tímto problémem trpěl odmala, jediným příznakem bylo drbání. Píšete, že jste odčervil, ale čím? Zvolila bych nějakou ze širokospektrálních pipetek, např. Advocate, Stronghold, ty by měly vyloučit všechny možné "breberky". A jak často se drpe pes? :-) Náš momentálně poměrně dost, protože vždy příjde vymrzlý z venku a první co udělá, tak si jde lehnout pod topení, to mu vysušuje srst a kůži a on se pak furt drbe. Loni jsme po této příčině usilovně pátrali dva měsíce :) Přeji vám, aby to i u vás byla nějaká podobná banalita a brzo jste ji odhalili. S pozdravem Lucka
Dobrý den, rád bych se zeptal na otázku ohledně dědičnosti SM. Dočetl jsem se, že tato nemoc je autozomálně recesivní. Tzn. že pokud se v jednom vrhu objeví nemocné štěně, je to v nejlepším případě důsledek spojení dvou psů – přenašečů. Ale zároveň to znamená, že jen 25% štěňat z tohoto vrhu je zdravých. Dalších 25% je nemocných a 50% přenašečů. Je taková úvaha správná? Pár příspěvků výš se píše, že neexistuje doporučení týkající se sourozenců nemocného psa. Není to ale špatně, pokud tedy dědičnost funguje tak, jak si myslím?
Dobrý den Tomáši,
vzhledem k tomu, že mechanismus dědičnosti NENÍ ještě vyřešen (ví se pouze, že SM dědičná je a podílí se na ní 6 genů), na Vaši otázku neodpoví nikdo. Lépe řečeno, odpoví-li, je to jen nepodložený názor. Informace veřejně dostupné (například na internetu) jsou publikovány se zpožděním jednoho až dvou let (a je zbytečné se ptát, proč tomu tak je), takže se na ně také nedá úplně spolehnout.
Pokosím se to tedy ještě jednou shrnout:
* NENÍ k dispozici stoprocentní diagnostika
* NENÍ objasněn přesný mechanismus dědičnosti
* NEJSOU známá přesná procenta výskytu (publikovány jsou pouze odhady, Dr.Rusbridge se snaží od loňského srpna dát dohromady relevantnější údaje)
* NEJSOU známy veškeré faktory ovlivňující tuto chorobu (tady je ale asi tým Dr.McGonnell již na dobré cestě, laicky řečeno, prvotní příčina vzniku SM je známa (abnormální dělení buněk mozku a kostí-lebky), nicméně je potřeba přijít na to, co vlastně toto dělení kontroluje)
* NEDÁ se předpokládat, že v nějakém blízkém časovém horizontu, dojde ve výzkumu této choroby k nějakému markantnímu zlomu
Tedy, když víme, že vlastně nevíme, je těžké posoudit, zda je vaše úvaha správná, nebo ne. Pokud jde o to, zda je špatné, že neexistují doporučení pro sourozence: Za současného stavu je to logické. Doporučení se týkají chovných párů, to znamená, že se to týká i těch sourozenců, ale je to zaměřeno na ty, na kterých hodláme chovat.
Nicméně, co doporučit když:
Chci chovat na své feně. Zajedu na Jaggy a nechám udělat sken. Vyberu plemeníka podle nějakých kritérií a jedním z nich bude podmínka čistého skenu. Nakryju a narodí se štěňata. NIKDO v současnosti nezaručí, že tato štěňata nebudou mít SM, nebo že ji nebudou přenášet.
Proto jsou ta doporučení taková, jaká jsou. Jsou to berličky, které mohou ale nemusí pomoct.
Chápu, že jsem Vám tímto dlouhým textem nepomohl, ale snad jsem alespoň vysvětlil, že nezbývá nic jiného než mít trpělivost a víru v to, že nás paní doktorka Rusbridge v co nejdříve něčím překvapí.
Zatím by dle mého názoru bylo rozumné a žádoucí, aby majitelé kteří mají psa se symptomy SM po vyloučení všech ostatních možností nechali provést na Jaggy sken. V případě, že bude potvrzena SM, vyřadit jedince z chovu a informovat chovatele.
Je to děsivý pohled.A nedokážu z něj poznat,jak je či není pohyb pro pejska bolestivý. Musím přiznat, že po prvních článcích asi před rokem , jsem měla nové štěně a taky pořád pozorovala jak se drbe. Po čase vím, že chytá blechy od kočičích kamarádek, z ležení v trávě ho lechtá bříško a zima na kobercích a suchém vzduchu taky nic moc.Při popisu nemoci vypadá nebezpečně každé drbání. Je dobře vidět přímo tyto projevy.Jsou alespoň pro nám uklidňující - takto se naše fenečka neškrábe.Nezbývá než přát toto zjištění co nejvíce chovatelům. Ikdyž podle uváděných procent nás může potkat v budoucnu /stejně jako další psí nemoci/.
Nekoukala jsem sice až do konce, ale mě spíš přišlo, že pejskovi lezou na nervy ty kšíry... :-)) ale je fakt, že když se o tomhle začlo hodně bavit tak jsme při každém podrbání svých fen znervózněla a hlídala je a každé podrbaní jsem si říkala jestli není příznak.. Zatím snad v pohodě, doufám, že mě nikdy nečeká setkat se s touto nemocí.
No, možná jste se do konce dodívat měla, abyste si přečetla popisek a podívala se na RTG snímek. Pak byste si snad odpustila poznámku o kšírách a rádoby vtipný smajlík. Vám i všem ostatním přeju, aby vaše kavalíry zlobily opravdu jen ty kšíry. Ale to se nám všem asi bohužel nesplní. Kavalírku na videu i její paničku znám a strašně jim držím palce...
No ještě že jsem nekoukala, takhle jsem mohla doufat, že pesjkovi nic není. Vím, že bych to neměla zlehčovat, je to asi hrozná nemoc a snad to majitelé zvládnou, opravdu se s tou nemocí nedá nic dělat? Je to hrozné že to má tolik kavalírů... Nám te´d pitbul od rodičů začal v deseti letech dostávat epileptické záchvaty takže taky nic moc radostí... Snad se to nějak zvládne, je to vždycky těžký vidět jak pejsek trpí a nemoct mu pomali nijak pomoci. My můžeme doufat, že mu pomůžou aspoň prášky..
Tak pejsek měl nádor na mozku a dneska večer umřel, proto ty záchvaty... Ach jo... Má klid miláček.. Nikdo mi ale nebude tvrdit, že pitbul je bojový plemeno... Byl strašně hodnej...
Lili, je snazsi pred "osklivymi" vecmi zavirat oci a delat ze neexistuji. Ale tim se problemy neresi ...
Kšírama to opravdu není. Na volno to předvádí taky, ale to by se mi špatně točilo...
Tak mě zabte, chtěla jsem to trošku odlehčit... Vidím že tady nemá cenu nic psát, i když je fakt, že napsaný to asi vyzní jinak než kdybych to řekla...
Zabíjet netřeba. :) Tohle fórum je vážně zakleté, jak snadno se tu chápou příspěvky jinak než byly myšleny...
Je mi líto, že tohle zrovna postihlo vás, jenže dokud se budou psi a feny dál šířit i přesto, že ty nemoce byli u jejich štěňat nebo přímo u nich prokázaný tak to nikdy nebude lepší.... Je to o lidech... Bohužel... Zvládejte to a dopřejte kavalírovi to nejlepší i přes jeho nemoc.
Dobrý večer, viděla jsem Vaše video. SM a s tím související drbání je bez debat, ale to zvedání tlapek určitě dělá jen v zimě, protože ji pálí sůl na chodnících do tlapek!!! Nebo to snad dělá i v létě?
Dělala to i na pláni na horách, kde žádná sůl nebyla. V létě byl klid, ale v létě taky nemrzne...