Cavalier King Charles Spaniel
klub Čech, Moravy a Slezska


Základní péči o štěně byste měli zejména zpočátku provádět každý den. U štěněte ani tak nejde o to, aby srst byla upravená jako na výstavu, ale spíš o postupné navykání na tuto činnost. Stačí párkrát jemně přejet hřebenem a nebo kartáčem štěněti po zádech. První dny bude k této činnosti zcela jistě rezervované a nedůvěřivé, ale velmi rychle si zvykne.

Pravidelně kontrolujte oči a uši. Okolí očí otřete vodou navlhčeným tampónem. Kavalírům někdy slzí oči, to je daň za jejich krásný tvar a velikost. Nevyplachujte jim je borovou vodou, ale kupte oční vodu pro psy (například Ophtho-lavas) nebo použijte převařenou vodu z kohoutku.

Vnitřní část ucha by měla být pěkně růžová a z ucha by neměl vycházet žádný zápach. Občas mu do nich můžete nakapat přípravek Otifree, který uvolní ušní maz. Chvilku uši u zvukovodu masírujte a opatrně vytřete vatičkou na špejli.

Často se pejskovi dívejte do tlamičky, kontrolujte jeho zuby, které se začnou okolo čtvrtého měsíce měnit na trvalý chrup. Špičáky je dobré 1x za týden čistit dětským zubním kartáčkem a pastou pro děti do tří let. Dostanete i kartáček a zubní pastu pro pejsky, třeba s příchutí piškotů ...

Kontrolujte délku a stav drápků. Pokud bude pes běhat po chodníku nebo po jiném hrubém a tvrdém podkladě, nemusíte je zastřihávat, obrousí si je sám, jen je třeba pohlídat paspárek (pátý prst) na předních tlapkách, aby nepřerostl. Srst mezi polštářky je dobré vystříhat ostrými nůžkami s kulatou špičkou. Pozor, bude ho to lochtat a bude nohou cukat. Srst se nevystříhává úplně, jen se srovná těsně pod úrověň "polštářků".

Pověra, že se malé štěně nesmí koupat je úporná a nepravdivá. Pejska můžete vykoupat, doporučujeme šampon pro psy s norkovým olejem, ale pak ho musíte důkladně vyfénovat a nechat v teplé místnosti doschnout. Stejně postupujte i v případě, že se pejsek venku zmáčí.