Zpočátku byste se měli řídit pokyny chovatele. Později si můžete najít vlastní způsob krmení a typ stravy. Obecně platí, že štěně krmíme 4× denně, od 10 - 12 týdnů 3× denně a asi v půl roce 2× denně. Někteří chovatelé už zůstávají u krmení 2× denně, někteří krmí zhruba od jednoho roku 1× denně.
Pokud štěně vypadá dobře, roste a je šťastné, krmíte je dobře.
U krmení štěňat je opravdu velmi důležité držet se pokynů chovatele. Jakákoliv rychlá změna ve způsobu a typu krmení může štěněti přinést problémy. Od slušného chovatele dostane štěně i balíček granulí na první dny v novém domově. Vy si buď zakoupíte stejné, nebo do nich začnete postupně přidávat ty, které jste si pro krmení vybrali.
Nezapomeňte, že pejsek musí mít neustále k dispozici misku s čerstvou vodou. S granulemi je to naopak. Nejlepší praxí je dát štěněti misku s granulemi a jakmile přestane jíst, dát ji pryč. Někdo sice nechává granule psům k dispozici celý den, ať se nají, když potřebují. Ale ztrácíte tím přehled kdy a kolik toho pes snědl. U štěněte je to obvzlášť důležité, ale i u dospělého psa tímto způsobem krmení získáte výhodu v tom, že velmi brzy odhalíte například nechutenství, které může signalizovat, že něco není v pořádku.
Často se stává, že ve věku 10 až 11 týdnů začne štěně "stávkovat" a odmítá jíst. Nemusí se jednat o nějaký zdravotní problém, štěně vás jen zkouší. Dalo by si raději nějaký pamlsek. A tady přichází druhý test vás, majitele. Nepodlehněte a neměňte stravu. Nabídněte štěněti v obvyklou dobu misku s jeho granulemi. Pokud nechce, dejte ji pryč. Štěně moc dlouho stávkovat nevydrží a pochopí, že pokud granule nesní, nedostane nic až do dalšího krmení.
Na druhou stranu jsou kavalíři známí jako velcí jedlíci a sní téměř všechno a v jakémkoliv množství. Hlídejte si tedy jeho váhu, ať vám nevyroste vypasený a rozežraný medvídek.
Pes nesmí ve větším množství dostávat brambory, čokoládu, hrozinky, mléko, pacholíky, uzeniny a přeslazené pečivo. Může občas baštit nezávadné syrové, pečené nebo vařené maso, veškerou zeleninu a ovoce, sýry, tvaroh a tvrdý chleba. Podle kvality hromádek, které budete uklízet, poznáte, co může a co mu nedělá dobře. V kvalitních granulích je obsaženo všechno, co pes potřebuje, takže není potřeba přidávat vitamíny nebo minerály.