Po důkladném zvážení a pečlivém výběru partnera pro vaší kavalírku na vás čeká ještě další rozhodování, tedy jestli si zřídíte vlastní chovatelskou stanici, to tehdy, když budete uvažovat o opakovaném odchovu, nebo požádáte o propůjčení názvu některého chovatele. Většinou se v takovém případě obracíte na člověka, od kterého jste fenku koupili.
S předstihem je dobré připravit "porodnici", tedy místo, kde bude fenka rodit a následně se štěňaty přebývat. Pokud se nechystáte odchovávat štěňata pravidelně, bude vám stačit prostorná kartonová krabice, která má tu výhodu, že jí můžete podle potřeby vyměnit a po odchodu štěňat k novým majitelům zlikvidovat. Jestli bude vaší fence víc vyhovovat krabice uzavřená, tedy něco jako domeček se vstupním otvorem nebo otevřená - klasický pelíšek, je třeba zjistit předem.
Fena bude březí zhruba 58 - 66 dní a jak v té době vypadají psí embrya se můžete podívat zde - www.rr.sk
V té době je potřeba na ní brát ohled a nevyžadovat od ní nic, do čeho se sama s chutí nepustí; naopak u některých sportovně založených holek je potřeba jejich aktivity trochu usměrnit. Tedy od poloviny březosti skončit s agility, coursingem nebo dogdancingem, nikam fenu nestěhovat, tolerovat její nechutenství a třeba jí i trochu upravit jídelníček. Také četnost venčení se bude měnit podle jejích potřeb.
V druhé polovině gravidity je dobré rozložit krmnou dávku na více menších porcí, případně převést kavalírku na krmivo vhodné pro březí a kojící feny. V této době také nesmíte použít bez konzultace s veterinářem jakékoliv léky, antiparazitní tabletu, obojek nebo postřik, protože byste mohli ohrozit nenarozená štěňata.
Pro porod je nutné mít po ruce nůžky, nitě, čisté hadříky, přesnou váhu a blok s tužkou na zaznamenání identifikace štěněte, času porodu, porodní váhy a vypuzené placenty. Také by bylo dobré mít v záloze někoho zkušeného, kdo by přijel pomoci a určitě také telefon na veterináře, kdyby bylo opravdu nejhůř.
Kavalírky většinou rodí spontánně, porodní váha štěňat je okolo 200 gramů a schopnost postarat se o miminka a dobrý sací reflex štěňat jsou u našeho plemene běžné. První týden bude naše fenka patrně potřebovat asistenci; tedy omývání břicha po venčení, časté krmení, přikládání méně šikovných nebo menších štěňat k nejvhodnějším strukům, zabránění zalehnutí a pod., později už nebude naše trvalá přítomnost nutná.
www.rr.sk tady se můžete podívat na pěkně zpracované detaily odchovu štěňat od prvního do šedesátého dne.
No a pak už jen vyberete ty správné majitele a vaše štěňátko může do světa.