Informace pro chovatele: Charakteristika onemocnění a doporučení vycházející z pravidel mezi britskou veterinární asociací a chovatelským klubem CKCS Velké Británie.
Kavalír King Charles Španěl je plemeno, jehož historie sahá až do 17. století, do Čech byl první pes dovezen v roce 1975 a od té doby popularita plemene vzrůstá. Toto plemeno je zatíženo výskytem dědičných onemocnění srdečních chlopní a očních onemocnění. V posledních letech se s rozvojem specializace ve veterinární medicíně zaznamenal výskyt neurologických onemocnění, u nichž předpokládáme genetický základ. Chiari malformace a syringomyelie jsou vývojové anomálie lebky, mozku a míchy. U Chiariho malformace (neboli okcipitální hypoplazie, onemocnění bylo nejprve popsáno humáními patology Arnoldem a Chiarim u dětí) dochází k nedostatečnému vyvinutí okcipitální - týlní kosti. Následkem toho je zmenšený objem kaudální lebeční jámy (zadní část lebeční dutiny krytá týlní kostí, ve které se nachází mozeček a mozkový kmen). Mozeček má z toho důvodu málo prostoru a dochází tak k jeho výhřezu do foramen magnum (týlní otvor, kudy přechází mozkový kmen v krční míchu). Tím je blokován odtok mozkomíšního moku. V důsledku změn této cirkulace vzniká další anomálie, tzv. syringomyelie - tj. rozšíření centrálního kanálku míchy a tvorba mokem naplněných dutinek uvnitř míchy.
Vzhledem k vysokému výskytu syringomyelie u kavalírů se začalo uvažovat o vlivu dědičnosti na vznik tohoto onemocnění. Ve Velké Británii již proběhly první studie. U sledovaných psů byly rodokmeny podrobeny analýze. Předpokládá se autozomálně recesivní dědičnost. Byl stanoven koeficient heritability na 0, 7-0, 8 (tj., ze 70-80% je výskyt syringomyelie vázán na genetiku). Nejnovější genetická analýza na 173 vyšetřených kavalírech identifikovala 6 genových regionů, které by za Chiari malformaci a syringomyelii měly být zodpovědné. Studie dále pokračují.
Z tohoto důvodu se kluby kavalírů ve Velké Británii pokouší ustanovit další plán pro diagnostiku onemocnění a chovatelský program. Kluby proto začaly spolupracovat s veterinárními neurology a došlo k ustanovení nových pravidel chovu, viz zpráva z Mezinárodní konference o syringomyelii konané v listopadu 2006, publikováno v časopisu Veterinary Surgery 36: 509-512, 2007: Report from the Chiari-Like Malformation and Syringomyelia Working Group Round Table, autoři Capello R. a Rusbridge C.
Další pravidla pro screening a nejnovější poznatky právě ohledně genetického výzkumu byly chovatelům zveřejněny na meetingu Britské veterinární asociace (BVA) v říjnu 2008 v Londýně. Ze závěru konference na základě posledních poznatků byla ustanovena následující doporučení:
Dokud není známá konkrétní dědičnost tohoto onemocnění u kavalírů, bylo na konferenci stanoveno, že není nutné vyloučit všechny jedince s prokázanou syringomyelií, rozhodně je však cílem omezit výskyt symptomatických psů v plemeni. Uvedené schéma se může v krátké budoucnosti měnit a být přísnější.
Petr Šrenk, Aleš Tomek, Věra Laptěvová